Adıyaman Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu Başladı

19.4.2016

Üniversitemiz tarafından her yıl geleneksel olarak ve bu yıl 10. Yıl etkinlikleri kapsamında üçüncüsü yapılan “Adıyaman Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu (ADYÜ-Sempozyum-2016) Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış programı ile başladı.

Açılış programına Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz COŞKUN, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi ÖZKAN, Adıyaman Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı DAŞTAN, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit TEMİR, Prof. Dr. Hasan SOLMAZ, Prof. Dr. Ali AYDIN, Fakülte Dekanları ve Yardımcıları, Enstitü Müdürleri, Yüksekokul Müdürleri, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler katıldı.

İki gün sürecek olan sempozyumun açılış programı Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Devlet Konservatuarı öğretim elemanları tarafından hazırlanan müzik ziyafeti ile devam etti. Müzik dinletisinin ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ sempozyumun açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasının ardından Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz COŞKUN bir konuşma gerçekleştirerek sunum yaptı. Konuşmaların ardından Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonu fuaye alanında kokteyle katılan katılımcılar bina önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Sonrasında katılımcılar Adıyaman Evi'nde devam etmekte olan Aşk-ı Nebi Karma İslam Sanatları Sergisini gezerek öğle yemeğine geçti. Öğleden sonra sempozyum sunumları Merkezi Derslikler Binası’nda yapıldı.

Sempozyumda Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Güzel Sanatlar ve Sağlık Bilimleri konularında Üniversitemiz akademik çalışanları tarafından bildirili oturumlar, paneller ve çeşitli sanatsal etkinlikler yapılacak. Üniversitemiz bilim insanlarının çalışmalarının Adıyaman ile tanıştırılması gayesinin yanında bilgi ve fikir alışverişi ile Adıyaman hakkında yapılan proje sunumları, toplumsal, kültürel ve sanatsal faaliyetler yapılacak.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ yaptığı açılış konuşmasında Üniversitemizin onuncu kuruluş etkinlikleri çerçevesinde dün başlanılan etkinliklerin ikinci gününde olduğumuzu Üniversitenin onuncu yılını her açıdan layıkıyla idrak etmek açısından muhtevası dolu, çeşitli etkinliklerle donatılmış, uzun bir sürece yayılmış bir program hazırladıklarını belirtti. Prof. Dr. GÖNÜLLÜ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hedefimiz, bugüne bir not düşerek, geleceğe ebedî bir miras bırakmaktır. Bu mirasın bir alanı bilim, bir alanı sanat, bir alanı da bilim ve sanatla mücehhez olmuş maneviyattır. Dünkü etkinliklerimizde tarihimizin en güzel esintilerini sergiledik. Hat sanatımızın ruhumuza ve gözümüze hitap eden güzel örneklerini sergileyen sergimizi açtık. Gençlerimizin kabiliyetlerini ortaya koydukları müsabakalar gerçekleştirdik. Ve geçmişimizi bugüne tanıtacak sinema gösterisi ile günümüzü noktaladık. Bugün Üniversitemiz için geleneksel hâle getirdiğimiz Adıyaman Üniversitesi Sempozyumu’nun açılış merasimini gerçekleştiriyoruz. Bizimle beraber olduğunuz için şükranlarımı sunuyorum. Üniversitelerin en önemli yanlarından biri irfan yuvaları olmalarıdır. İlim, bu ocaklarda pişer, bu ocaklarda servis edilir ve bu ocaklarda günlük hayatımıza, bilim dünyasına mal edilir. Bu kurumlar geçmişten günümüze tam anlamıyla bir ocak vazifesi görmüşlerdir. Bir yandan yetişirken, diğer yandan yetiştirmek, maddi ve manevi anlamda her türlü bilgi ve edeple donanımlı hâle getirmektir. İşte bizim yapmak istediğimiz tam anlamıyla budur. Üniversitelerin belki de genelde her kurumun kendi geleneklerini oluşturmak gibi bir fonksiyonları da vardır. Biz göreve geldiğimiz günden beri aslında bu akademik kültürü oluşturmaya çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Zira bizden geleceğe kalacak olan, “hoş bir seda” olacak olan budur. Adıyaman Üniversitesi Sempozyumu bu manayı da deruhte edecektir. Bilim alanına kazandırılacak eserler, özellikle Adıyaman ilimizle alakalı bildirilerle İlimizin sosyo-kültürel yapısına, folkloruna, musikisine, edebiyatına, yer altı ve yer üstü zenginliklerine velhasıl bütün boyutlarıyla Adıyaman’a ışık tutacak bu sempozyumun ilimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Ülkemizin her zamankinden daha çok huzura, refaha, birlikteliğe ihtiyaç duyduğu bir süreçten geçiyoruz. Adıyaman, halkıyla ve üniversitesiyle bunu en mücessem bir surette gösteren bir yapı arz ediyor. Amacımız bu tür etkinlikler vasıtasıyla bunu daha da tahkim etmek ve geleceğe sağlam bir miras bırakmaktır. Zira insan için çalışmaktan başka çıkar yol yoktur. En büyük sermayemiz, çalışmak, çabalamak ve neticeyi ondan sonra Allah’a tevekkül ederek ondan beklemektir. Biz bu sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz.

Onuncu yıl etkinliklerimiz aslında hayırlı, bereketli bir zaman dilimine de denk geldi. Rahmet Peygamberi (sav)‘in dünyaya teşriflerinin haftası olan Kutlu Doğum Haftasının manevi hazzı, bereketi, mutluluğu içerisinde olduğumuz bu günlerde bizlere kardeşliği samimiyeti, insanlığı, çalışmayı, yardımlaşmayı, diğerkâmlığı öğreten o yüce peygamberin ikliminde yaşıyoruz. Bu münasebetle Kâinatın Efendisi’ne salat ve selam getirirken Allah’tan Yüce şefaatlerine nail kılmasını ümit ediyoruz. Sözlerime son verirken, ahde vefanın bir gereği olarak teşekkür etmek istediğim Akademik camianın önemli zatlarını burada ağırlamaktan memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. Dün Adıyaman Üniversitesi’nin bugünlere gelmesinde elbette, Adıyamanlı veya Adıyaman için çalışan birçok şahısların ve kurumların özverili çabaları vardır. Huzurunuzda hepsine minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Keza, Adıyaman Üniversitesi markasının üzerinde inşa edildiği İnönü Üniversitesinin rektörü kıymetli dostum Sayın Prof. Dr. Cemil ÇELİK Bey buradaydı. Kendilerine teşekkür etmiştik. Bugün de Üniversitemizin üzerinde inşa edildiği temel üniversitelerden bir diğeri olan Gaziantep Üniversitesinin rektörü değerli dostum, kendisi gibi özel bir insanı tanımaktan kıvanç duyduğum Sayın Prof. Dr. Mehmet Yavuz COŞKUN Hocamız aramızdalar kendisine bizi kırmayıp bu mutlu günümüzü paylaşmaya buraya geldikleri için teşekkürlerimi arz ediyorum.”

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz COŞKUN ise “Üniversite ve Eğitim Anlayışı, Yeni Yaklaşımlar” adlı sunumunda Üniversitemizin kuruluş aşamasında alınan senato kararına değinerek pırıl pırıl bir üniversite doğduğunu söyledi. Bilmenin öneminden bahseden Rektör Prof. Dr. COŞKUN Aristo’nun “Bilmek bizim kaderimizdir” sözüne vurgu yaparak üniversitelerin sadece bilim ve eğitim yuvası olmadığını belirtti. İnsana bir erdem gerektiğine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. COŞKUN bilgiyle beslenmiş, doğru bilgiyle beslenmiş bir erdem gerektiğini ifade etti. Üniversite tahsilinin yepyeni bir kişilik oluşumunda son basamak olduğunu dile getiren Rektör Prof. Dr. COŞKUN yaptığı sunumda Gaziantep Üniversitesi’nden enstantaneler sunarak toplumsal bütünlükten, katma değer üreten bir üniversiteden, ürüne yönelik AR-GE’den, hayatın içinde bulunan ve kuşatan üniversitelerden, özgün MYO örneklerinden ve soluk alan bir üniversiteden bahsetti. Gaziantep Üniversitesi ile ilgili çeşitli sayısal değerlere yer veren Rektör Prof. Dr. COŞKUN Gaziantep Üniversitesi’nin yaptığı projeleri anlatarak örnek verdi.

Konuşmanın sonunda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz COŞKUN’a konuşmalarından dolayı çiçek ve Üniversitemiz tabağını takdim etti.

Sempozyumun öğleden sonraki kısmında ise Fen ve Sağlık Bilimleri alanında ikişer oturum, Sosyal Bilimler alanında ise beş oturum hâlinde Üniversitemiz akademik çalışanları bildirilerini sundu. Fen ve Sağlık Bilimleri alanında B1 Konferans Salonu'nda yapılan ilk ve ikinci oturumun başkanlığını Prof. Dr. Murat KOCA yaptı. Sosyal Bilimler alanında B2 Konferans Salonu’nda yapılan birinci oturumun başkanlığını Prof. Dr. Hacı DURAN, ikinci oturumun başkanlığını Doç. Dr. İ. Halil TUĞLUK yaparken B3 Konferans Salonu’nda yapılan birinci ve ikinci oturumun başkanlığını ise Doç. Dr. Mücahit ÇELİK yaptı. B4 Konferans Salonu’nda gerçekleşen oturumun başkanlığını ise Prof. Kadir KARKIN yaptı. Toplamda 37 sözlü sunumun yapıldığı sempozyumda poster sunumları ise yarın gerçekleştirilecek. 


Görünütülenme Sayısı: 1688