Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğünün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

İSTİKLALDEN İSTİKBALE CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümünü “Türkiye Yüzyılı” ülküsüyle karşılamanın ve kutlamanın eşsiz heyecanını ve coşkusunu yaşıyoruz. Bağımsızlık ve Cumhuriyet, aziz milletimizin mutlak anlamda yekvücut olduğu, örneğine az rastlanır bir irade ve cesaret azmi ile zaferin taçlandığı Kurtuluş Savaşımızın nihai sonucudur.

19 Mayıs 1919’dan 29 Ekim 1923’e kadar geçen zaman aralığında istiklal ve istikbal mücadelesi veren necip milletimiz, kutlu tarihinden aldığı mirasla, muazzam atılımlarından birini yaparak, “dahili ve harici tüm bedhahlara” kat’i surette fırsat vermeyeceğini “azim ve kararlılıkla” göstermiştir.

Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı olan Türkiye Cumhuriyeti; milletin kendi kaderini tayin etmesine imkân vermiş, egemenliğin “kayıtsız, şartsız” aziz milletimize yüklediği sorumluluk bilinciyle müreffeh ve muasır bir toplum husule gelmesine zemin hazırlamıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, istiklalden istikbale 100 yıllık mücadele azminin Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına da taşınmasına şahitlik etmenin heyecanını yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin iftihar kaynağı, Aziz Türk milletinin ortak değeri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere tüm kurucu devlet adamlarımızı ve mazlum milletlere timsal olmuş kahraman askerlerimizi saygı ve minnetle yad ediyoruz.

T.C. ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.