Serebral Palsi Hastası Özlem’e Sürpriz Ziyaret

6 Ekim Dünya Serebral Palsi (Beyin Felci) Farkındalık Günü kapsamında Adıyaman Üniversitesi Rektör Danışmanı Doç. Dr. İbrahim Hakan Bucak, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Fehmi Çelik ve Müdür Yardımcısı Mehmet Kısa ile birlikte Serebral Palsi hastası Özlem Kara'yı evinde ziyaret etti.

Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette güzel görüntüler ortaya çıkarken, Doç. Dr. Bucak aile bireylerinden, hastanın durumu hakkında bilgi aldı.

Kara’ya moral ve motivasyonunu arttırmak amacıyla çeşitli hediyeler takdim edilirken Bucak, Serebral Palsi hastalığının ilacının sevgi ve ilgi oluğuna dikkat çekti.

Bucak, “Kas iskelet sistemi hastalığı olan serebral palsi, en sık rastlanan, buna karşın en az anlaşılan engellilik durumudur. Çok hassas bir hastalık olmakla birlikte, hastalarımıza sevgimizi ve ilgimizi cömertçe harcamamız gerekmektedir. Ayrıca, Serebral Palsili çocukların anne-babaları ve öğretmenlerinin ihtiyaç analizini gerçekleştirmek, gerçek yeteneklerinin dikkate alınmasıyla aile bireyleri ve öğretmenleri tarafından kabullerini arttırmak da ayrı bir tedavi yoludur.  Bu çocuklara evde ve okulda etkin bir biçimde destek olabilmek için gerekli bilgi ve becerileri, bu çocukların anne babaları ve öğretmenlerine kazandırma hedefinde olmalıyız. Ailelerin en büyük beklentisi çocuklarının gelecekte bağımsız yaşayabilmesidir. Böylece aileler çocuklarının gelecekte hangi bağımsızlık düzeyine ulaşabilecekleri, neleri yapıp neleri yapamayacakları konusunda bilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu konudaki en büyük endişe ise hayal kırıklığına uğramaktır. Ancak bir bilinmeyenle yaşamak yerine sınırların bilinmesi çocuğa yaklaşım açısından önemlidir ve ailenin çocuğun gelecekteki sınırlarını öğrenmesi önemlidir.” şeklinde konuştu.

Ziyaretlerin ardından Doç. Dr. Bucak tarafından Serebral Palsi hasta ve yakınlarına seminer verildi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Site politiklarımıza Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası bağlantılarından ulaşabilirsiniz.