ADYÜ FARKLI KÜLTÜRLERİN BULUŞMA NOKTASI OLDU

Adıyaman Üniversitesi, uluslararası bir üniversite olma yolunda attığı adımların meyvesini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında almaya başladı.

Son bir yılda ciddi çalışmaların yapıldığı Üniversiteye bu yıl, Almanya, Azerbaycan, Burkina Faso, Filistin, Gine, İran, Mısır, Özbekistan, Senegal, Surinam, Somali, Suriye, Türkmenistan, Yemen, Ürdün Afganistan, Bulgaristan, Cezayir, Çat, Fas, Hollanda, Irak, İsveç, İsviçre, Kazakistan, Mali, Nijerya, Pakistan ve Rusya gibi 29 farklı ülkeden 506 yabancı uyruklu öğrenci kayıt yaptırdı.

Sadece bu yıl kayıt olan öğrenci sayısı, Üniversitenin bu güne kadar kabul ettiği toplam yabancı öğrenci sayısının 4 katı…

Yabancı uyruklu öğrencilerin lisans eğitimleri öncesi Türkçe eğitimi aldığı Adıyaman Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) ve ADYÜ Yabancı Uyruklu Ofisi’nin hummalı çalışmalarının etkisiyle ulaşılan öğrenci sayısı ile birlikte ADYÜ, birçok üniversiteyi bu alanda geride bırakmış oldu.

Konuyla ilgili konuşan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, Adıyaman Üniversitesinin uluslararasılaşma hedefine ulaşmak için çalışmaların aralıksız devam ettiğini söyledi.

Gelinen noktada Adıyaman Üniversitesinin uluslararası platformlarda görünürlüğünün ve akademik rekabet imkânının artığını belirten Turgut, “Üniversitemizin bu hedef doğrultusundaki çalışmalarından başlıcaları, öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin yabancı dil yetkinliğini geliştirmek, Üniversitemizde tam zamanlı olarak çalışan uluslararası akademisyen sayısını ve niteliğini artırmak, Erasmus, Mevlana ve Farabi gibi öğrenci-akademisyen değişim programlarından en aktif şekilde yararlanmak, Üniversitemizde eğitim gören uluslararası öğrenci sayısını ve geldikleri ülkelerin çeşitliliğini artırmak sayılabilir. Üniversitemizin uluslararasılaşması adına burada dile getirdiğim her bir konuda ciddi çalışmaları oldu ve olmaya devam edecektir. Bunlar içerisinde özellikle yaptığımız çalışmaların bir neticesi olarak uluslararası öğrencilerin artık Adıyaman Üniversitesini tercih eder duruma geldiğini ifade etmek isterim. Söz konusu çalışmaları kurumsal bir zeminde gerçekleştirmek için gerekli çalışma ve altyapıyı hazırladık. Bilimsel çalışmalar ve yürüttüğümüz projeler aracılığıyla ulusal ve uluslararası boyutta Üniversitemizin tanınmasını sağladık. Bu yıl Üniversitemize dünyanın 29 farklı ülkesinden şu ana kadar 506 öğrenci kayıt yaptırdı. Bu sayıyı her geçen yıl artırarak hem Üniversitemize hem de ilimize ve ülkemize katma değer sağlamayı amaçlıyoruz. Ayrıca, Üniversitemizde öğrenim görecek bu öğrenciler ülkemiz için gönüllü bir kültür elçisi de olacak, bu anlamda da dünyaya açılmış olacağız. ” dedi.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Site politiklarımıza Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası bağlantılarından ulaşabilirsiniz.