Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet TURGUT'un mezun durumdaki Pedagojik Formasyon Öğrencileri İle İlgili Yaptığı Basın Açıklaması

Son günlerde bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında formasyon öğrencilerimizin zoraki olarak Erzurum Atatürk Üniversitesine gönderilmek istendiğine yönelik haber ve paylaşımlar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Bahse konu olan haber ve paylaşımlar mesnetsiz ve gerçeklerden uzaktır. Bilindiği üzere; birçok ili etkileyen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerde İlimiz, en çok hasar gören üç ilden birisi olmuştur. Üniversitemiz binaları ile birlikte ilimizdeki birçok ortaöğretim okulu binası da ağır şekilde hasar görmüş, çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybederken, Üniversite olarak 187 öğrencimiz ile birlikte 31 personelimizi de ne yazık ki toprağa verilmiştir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, Üniversitemiz öğrencilerinin eğitim hayatlarının sekteye uğramaması adına çalışmalarımız aralıksız devam etmiş, özellikle formasyon öğrencilerimizin Öğretmenlik Uygulaması Dersi konusunda önemli adımlar atılmıştır.

Mezun durumda olup, Üniversitemiz adına Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde formasyon eğitimlerini online şekilde alan 381 öğrencimizden 234 tanesi 27 Mart 2023’te ilçelerimizdeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların eğitim-öğretime başlamasıyla birlikte bu okullarda öğretmenlik uygulamalarına başlamışlardır. Kalan öğrencilerimizden 66 tanesi kendi isteğiyle Erzurum’da bu eğitimi almaya karar verirken, asıl bahse konu olan 81 mezun öğrenci ise 10 farklı bölümde (Adalet, Muhasebe ve Finansman, Sanat Tarihi, Halkla İlişkiler ve Organizasyon, Sağlık Hizmetleri, Harita ve Tapu Kadastro, Hastane ve Yaşlı Hizmetleri Makina Teknolojisi ve Kalıp İnşaat Teknolojileri ve Yapı Tasarım ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri) eğitimlerini tamamlamış olup, bu bölümler için henüz ilimizde okullarına tam manasıyla eğitim-öğretime başlamadığından, halihazırda uygulama yapılamamaktadır. Üniversitemizde sadece örgün eğitim online olarak verilirken, uygulamalar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda yapılmaktadır. Bu nedenle İlimizdeki eğitim kurumlarının kademeli olarak açılmaya başlamasıyla birlikte mezun öğrenci konumundaki formasyon öğrencilerimiz bu okullarda uygulama yapabileceklerdir.

 

Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.