Adıyaman'da 48 saat/7 gün

Adıyaman’da 48 saat

Eğer vaktiniz sınırlı, şahane Adıyaman ilini 2 gün (48 saat) ziyaret edecek ekonomik, zamansal ve fiziksel güce sahipseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında;

Adıyaman’da İlk 24 saat (Kültür Gezisi): Adıyaman’ın simgesi olan Kâhta ilçesindeki Nemrut Dağı Örenyeri gelmektedir. Nemrutta güneşin doğuşu veya batımı izlemek Adıyaman’ı ziyaretin olmazsa olmazıdır. Güneşin en güzel renklerle doğduğu ve battığı anlara şahitlik etmenizi sağlayan, tüm zamanların eşsiz sanat eserlerini gözlemleyebileceğiniz ‘Kralların Göksel Anıtı’ Nemrut dağında, sahip olacağınız eşsiz deneyim ruhunuzu harekete geçirecektir. Kralların zirveye yükselme fikrini simgeleyen heybetli heykelleri fotoğraflamak bu devasa manzarayı ölümsüzleştirmenizi sağlayacaktır. Güneşin doğuşu/batımı anlarından birini yaşamadan önce ve/veya yaşadıktan sonra Kâhta ilçesinde yer alan diğer şaheserler görülmeye değerdir. Aynı gün içerisinde Kommagene Krallığının yazlık yönetim merkezi olan ve bizi çok sayıda kabartma yanı sıra stelle karşılayan Arsameia’yı ziyaret farklı bir deneyimi size sunacaktır. Arsameia’da Kral Antiochos’un bir tanrıyla el sıkışırken resmedildiğine şahit olmaktasınız. Buradan ayrılırken güzergâh üzerinde içinde su depoları, hamam, cami ve Kâhta Çayı’na inen gizli bir suyolu ve posta güvercinlerinin yetiştirildiği kule bulunan Yeni Kale’yi ziyaret size farklı bir heyecan yaşatacaktır. Günün devamında Roma İmparatorluğunun şaheserlerinden olan ve XVI. Lejyon tarafından yaptırılan tek kemerli Cendere Köprüsü, her noktasını hayranlıkla kayıt altına alacağınız ve ayrılmak istemeyeceğiniz bir mekân olacaktır. Köprüden ayrıldıktan sonra yeni uğrak noktası boğa, aslan ve kartal heykelleriyle karşılanacağınız, 21 metre yüksekliğindeki Karakuş Tümülüsü olmalıdır. Kommagene Kraliyet Ailesi’ne ait anıt mezar ve Tokalaşma kabartmasının mevcut olduğu Tümülüs gezisi gün boyunca yaşayacağınız her anın değerine değer katacaktır.

Adıyaman’da İkinci 24 saat (Doğa Gezisi): Çelikhan ilçesinde Çat barajının olduğu havzada, dünyada eşi benzeri nadir bulunan ve oluşumu yüzlerce yıl süren doğa harikası kütleleri, yüzen adaları, doğal ortamında seyir ve fotoğraflama zevkini deneyimleyebilirsiniz. Göl üzerindeki adacıkları yerinde görmek, inanılması zor bu doğa harikasının estetiğini iliklerinize kadar yaşamanızı sağlayacaktır. Günün geri kalanında balık tutma keyfini çıkarabilir ve mavinin yeşille buluştuğu alanda huzur ve sakinliği doya doya yaşayabilirsiniz. Ayrıca Çelikhan’a gelmişken, Doğanlı Köyü, Meydan tepe Mevkii’nde bulunan zamana meydan okuyan, tahmini 550 yaşında olduğu sanılan, Doğanlı Çınar Tabiat Anıtını görmek gününüze ayrı bir değer katacaktır. Günün devamında il merkezinde yer alan Oturakçı Pazarı ve Şire Pazarından hepsi Adıyaman’a münhasır birçok eşsiz sanat ürünü ve lezzeti satın alabilirsiniz. Yaşanan huzur dolu günün gecesini müzikli toplantılar olarak adlandırılan Harfane gecesine katılarak taçlandırabilirsiniz. Sizin de eşlik edebileceğiniz şarkı, türkü, mani ve gazellerin söylendiği ve çeşitli oyunlar oynandığı bunlarla birlikte çeşitli yiyecek ve içeceklerin de ikram edildiği Harfane gecesinde, ruhunuzun dinlendiğini hissedeceksiniz.

Adıyaman’da Dolu Dolu 7 Gün

Adıyaman ilinde bahsi geçen kültür ve doğa alanları yanı sıra deneyimleyebileceğiniz birçok turistik şaheser, el değmemiş doğal alan ve inanç öğesi bulunmaktadır. Eğer Adıyaman’ı dolu dolu yaşamak, bilinmeyenlerini açığa çıkarmak ve yukarıda sözü geçen öğeler yanı sıra farklı çekicilikleri görmek istiyorsanız tatil sürenizi uzatmanızda yarar vardır.

  1. Gün (Doğa ve Kültür Gezisi): Adıyaman’a 63 km uzaklıktaki Gölbaşı ilçesinde yer alan Gölbaşı Tabiat Parkında doğa ile iç içe olmanın huzurunu iliklerinize kadar duyumsayabilirsiniz. Çevresi doğal sit alanı olarak ilan edilmiş olan Gölbaşı Tabiat Parkında doğa yürüyüşüyle başlayacağınız günü, kuş gözetleme kulelerindeki seyirle sürdürebilirsiniz. Yerli ve göçmen çok sayıda kuş türü için yumurtlama, yavru çıkartma ve mevsimlik yaşama alanı olan bölgede farklı kuş türlerini gözlemleme heyecanını ve balık avlama deneyimini yaşayabilirsiniz. Kuş popülasyonunun arttığı dönemlerde, doğa merakınıza cevap bulmak adına rahatça gözlem yapabilmeniz için parkta mevcut kuş gözlem kulesi, kuş gözlem evi, seyir terası ve sunum binası vasıtasıyla muhteşem bir seyir zevki yaşama olanağı elde edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra edineceğiniz bir dürbün ve kuş gözlem kitabı size bu anların daha keyifli geçmesinde yardımcı olacaktır. Günün geri kalanında isteğiniz doğrultusunda bir dinlenme ve mesire alanı olarak da işlev gören parkta dinlenebilir veya Gölbaşında yer alan yer alan ve harç kullanılmadan sıkıştırma (Cendere) stiliyle yapılmış olan, İslam dönemi eserlerinden Altınlı Köprüyü ziyaret ederek tarihin derinliklerine yolculuk yapabilirsiniz.
  2. Gün (Doğa ve İnanç Gezisi): Gerger Kanyonlarında, Dünya’nın altı büyük barajından biri olan Atatürk Barajı üzerinde, gerçekleştireceğiniz tekne turuyla büyüleyici manzaraları hayranlıkla izleme fırsatını elde edebilirsiniz. Gün boyunca size eşlik edecek olan mavinin güzelliğinin ve büyüsünün ruhunuzunuz derinliklerine kadar işleyeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Gerger Kanyonlarındaki büyüleyici doğal görüntünün yanı sıra harikulade mağaralar ve dik kayaların sunduğu görsel zenginlik gezi boyunca gözlerinizi manzaradan alamamanıza yol açacak ve fotoğraf tutkunuzu canlandıracaktır. Ellerinizi koparamayacağınız muhteşem manzaranın ardından, Romalılar zamanında yapılan, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde surlar, kale kapıları ve tonozlu yapı grupları da eklenerekkullanılan Gerger Kalesini ziyaret edebilirsiniz. Kaleden ayrılırken Adıyaman’ın Gerger ilçesi Alidam Köyü’nde bulunan Hz. Üzeyir peygamberin kabri şerifini ziyaret etmeden ayrılmamalısınız.
  3. Gün (Yayla ve Sağlık Gezisi): Evveli gün Adıyaman’ın Gerger ilçesinde yaşadığınız deneyimi farklılaştırarak yine Gerger’de yer alan Çet, Kürdek, Ovacık, Kımıl Dağı ve Beyaz Çeşme Yaylalarını gezerek şehrin gürültüsünden bir nebze olsun uzaklaşma ve ruhunuzu dinlendirme fırsatını elde edebilirsiniz. Yaylalarda lezzetine doyum sağlayamayacağınız su ve içinizi ferahlatacak serin hava sizi karşılayacaktır. Nemruttan bile daha yüksek olan bu muhteşem yaylalarda geçireceğiniz zamanın her anı ruhunuzu harekete geçirerek, nefes kesen manzara karşısında büyülenmenize yol açacaktır. Bu gezi gelecekte aynı yere yapacağınız yayla turları için keşif niteliği de taşıyabilecektir. Yaylada geçireceğiniz eşsiz zaman yanı sıra Gerger’in Güngörmüş Köyü’nde yer alan seslendiğinizde yanınıza doğru ilerleyen sülüklerin bulunduğu Sülüklü Gölü sağlık amaçlı veya farklı bir deneyim yaşama adına ziyaret ederek günün heyecanına nokta koyabilirsiniz.
  4. Gün (Kültür ve Sağlık Gezisi): Adıyaman’a gelmişken tarihe ışık tutan yerlerden olan Besni ilçesindeki farklı turistik zenginlikleri görmeden dönmemelisiniz. Besni ilçesindeki tarihi yaşamak istiyorsanız ilçedeki Camiler, Ören Yeri, Tümülüs, Kale Köprü ve İçme seçenekleri arasından tercih yapma durumunda kalabilirsiniz. Tarihi doya doya özümsemek istiyorsanız ilçe gezisine Roma döneminden kalan Göksu Köprüsü ziyaretiyle başlayabilir, akabinde taşlardan yapılmış ve etrafında dikili taşlar bulunan Sesönk Tümülüs’ünü ziyaret ederek önemli bir değeri gözlemleyebilirsiniz. Buradan ayrılırken 15 metre yüksekliğinde olan üzeri kırma taş ve molozla örtülü, mezar odalarında lahit mezarlar bulunan Sofraz Tümülüs’ünü gezerek tarihin gizli kalmış sırlarına tanıklık edebilirsiniz. Osmanlı dönemine tanıklık eden cami, hamam ve köprülerin bulunduğu Eski Besni Ören yerinin dokusunu yakından gözlemleyerek gezinize Besni’de bulunan böbrek taşı, kabızlık ve mide iltihaplarına deva olabilen içmeyi ziyaretle son verebilirsiniz.
  5. Gün (Av veya Yamaç Paraşütü Gezisi): Günü özel ilgi alanlarınız ve istekleriniz doğrultusunda tercih edeceğiniz gezi seçeneğine katılım göstererek değerlendirebilirsiniz. Eğer avlama merakınız varsa Torosların uzantısında yer alan Şengil-Hisar Dağı, Bezar Dağı, Hallof (Yarlıca) Dağı, Akdağ, Zivar Dağı, Çetirge, Koru ve Ulubaba Dağı yaban keçisi avlanma alanları kırsallarında yaban keçisi ve melez yaban keçisi avı etkinliklerine katılmadan şehirden ayrılmamanızı öneririz. Nitekim Türkiye ortalamasının çok üzerinde yaban keçisi avlama imkânına sahip olacağınız Adıyaman’da devlet kontrolündeki av alanlarında, profesyonel ve bilinçli bir şekilde gerçekleştireceğiniz av etkinlikleri farklı bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra Yamaç Paraşütüne ilginiz varsa Tut ilçesi sizin için önemli bir cazibe alanı olacaktır. Doğusu Adıyaman Nemrut Dağı ve Atatürk Barajı güneyi Besni, batısı Gölbaşı güzergâhları olmak üzere ülkemizde uçuş noktasının en iyi olduğu yerlerden biri olan Tut, uçuş tutkunlarına adrenalini en üst düzeyde yaşama olanağı tanımaktadır.
    Torosların en son uzantısı Mezopotamya'nın başlangıç noktası olan ilçenin çıkış pisti 1.850 rakımı olup genellikle güney ve güneybatı rüzgârlarını alarak yükseliş mesafesi 4.000 metreye ulaşabilen uçuşları, Adıyaman gezinizin bir parçası olarak düşünmeniz asla unutamayacağınız heyecanın içinde bulunmanızı sağlayacaktır.
  6. Gün (İnanç ve Kültür Gezisi): Gezinizin sonuna yaklaşırken Adıyaman’ın tarihinde önemli yeri olan inanç öğelerini yakından görebilir ve Samsat’taki Hz. Safvan bin Muattal’ın istirahatgahı’nı ziyaret edebilirsiniz. Güne Adıyaman merkezde yer alan M.S. 11-15 yüzyılların izlerini sunan Ulu Cami, 1550’li yılların ruhunu günümüze taşıyan Çarşı Cami, 1639’lı yıllarda inşa edilen Osmanlı eserlerinden Eskisaray Camisi ve 1923 yılında inşa edilen Kab Camii yanı sıra Süryaniler için bir mabet niteliği taşıyan St. Petrus ve St. Pavlus kilisesini gezerek başlayabilirsiniz. Buradan Resûl-ü Ekrem’in "Ben onun hakkında hayırdan baş­ka bir şey bilmiyorum" dediği Safvan bin Muattal’ın mübarek kabrini ziyaret ederek övgüye mazhar olan sahabemizin duasını alabilirsiniz. Samsat’a gelmişken Paleolitik dönemden kalıntıların bulunduğu Şehramuz Tepesini ve Çevresi yerleşmelerini görmeden dönmemeniz tarihin derinliklerinde gezinmenizi sağlayacaktır.
  7. Gün (İnanç ve Kültür Gezisi): Gezinizin sonuna yaklaşırken Adıyaman’ın tarihinde önemli yeri olan inanç öğelerini yakından görebilir ve Samsat’taki Hz. Safvan bin Muattal’ın istirahatgahı’nı ziyaret edebilirsiniz. Güne Adıyaman merkezde yer alan M.S. 11-15 yüzyılların izlerini sunan Ulu Cami, 1550’li yılların ruhunu günümüze taşıyan Çarşı Cami, 1639’lı yıllarda inşa edilen Osmanlı eserlerinden Eskisaray Camisi ve 1923 yılında inşa edilen Kab Camii yanı sıra Süryaniler için bir mabet niteliği taşıyan St. Petrus ve St. Pavlus kilisesini gezerek başlayabilirsiniz. Buradan Resûl-ü Ekrem’in "Ben onun hakkında hayırdan baş­ka bir şey bilmiyorum" dediği Safvan bin Muattal’ın mübarek kabrini ziyaret ederek övgüye mazhar olan sahabemizin duasını alabilirsiniz. Samsat’a gelmişken Paleolitik dönemden kalıntıların bulunduğu Şehramuz Tepesini ve Çevresi yerleşmelerini görmeden dönmemeniz tarihin derinliklerinde gezinmenizi sağlayacaktır.
  8. Gün (Kültür Gezisi): Gezinizin son gününe Adıyaman’ın geçmişi en eskiye dayanan eseri Palanlı Mağarasını ziyaretle başlayabilirsiniz. Doğal bir mağara olan Palanlı, size 42 bin yıllık tarihi yeniden yaşatacaktır. İsli duvarlarında halen bozulmadan duran yalın kontur çizgilerle oluşturulmuş geyik figürü M.Ö. dönemlerin büyüsüne kapılmanızı sağlayacaktır. Tarihten kopmadan sürdüreceğiniz gezide bir sonraki durak noktası Perre Antik Kenti olmalıdır. Günümüze değin tahrip olmadan gelen, Kommagene Krallığının beş büyük antik kentinden biri olan Perre Antik Kenti, insanlık tarihi ve kültürü açısından açık hava müzesi konumundadır. Kayalıklar içine oyulmuş mezarları görünce Perre’nin tarihi size dolu dolu sunuşuna tanık olacaksınız. Gezinin devamında kısa bir şehir merkezi turunun ardından 2 bin’i teşhir, 30 bin arkeolojik ve etnografik eserin sergilendiği Adıyaman Müzesi iyi bir durak noktası olacaktır. Müzede sergilenen ve ilgiyle inceleyeceğiniz eserlerin ardından, Oturakçı pazarında Adıyaman’a özgü tarihi dokuyu evlerinize taşıyacak birçok ürün satın alabilirsiniz. Oturakçı pazarından evinizi süslemeyi sağlayacak ürünleri temin ettikten sonra Şire pazarında damak tadınıza hitap edecek onlarca ürün arasından seçim yapmakta zorlanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Paleolitik çağdan insanoğlunun mağara yaşantısına kadar, insanlığın mağara yaşantısından yerleşik hayata geçişi, kentleşme ve sonrasında uygarlığa taşındığı bütün adımların izlerine rastlayabileceğiniz tarihi mekânlarıyla, dinler arası diyaloğu simgeleyen öğeleriyle, mavi ve yeşilin en güzel buluşmasını keşfetmenizi sağlayacak olan Adıyaman seyahatinin, size unutamayacağınız bir deneyim yaşama olanağı sunacağından emin olabilirsiniz.  Yukarıda sözü geçen 48 saat ve 7 günde Adıyaman gezi seçeneklerinden tatil döneminizdeki mevsimsel şartlara, koşullarınıza ve isteklerinize uygun olan ve/veya olanları tercih ederek kendi oluşturacağınız farklı kombinlerle, unutulmaz bir turistik deneyim yaşama fırsatı elde edebilirsiniz. Adıyaman’ı deneyimleme noktasında yerel alanda faaliyet gösteren 15 seyahat acentası yanı sıra ulusal alanda Adıyaman varış noktasına gezi düzenleyen seyahat acentalarından faydalanmanızın daha profesyonel ve nitelikli bir deneyim yaşamanıza katkı sunacağından hiç şüpheniz olmasın.

Hazırlayan: Arş. Gör. Reşat ARICA, ADYÜ Turizm Fakültesi