Hizmetler

1. Ana Hizmet Alanları

1.1. Eğitim-Öğretim Hizmetleri

Üniversitemizdeki Bölümler hakkındaki bilgilere Eğitim Birimleri, öğrenci alımına açık öğretim programları hakkndaki bilgilere Öğreti Programları sayfalarından erişebilirsiniz.

Ayrıca Üniversitemizdeki tüm lisans ve lisansütü programlar hakkındaki bilgilere Bologna Bilgi Sisteminden ulaşılabilmektedir.

Bologna Bilgi Sistemi şunları içermektedir;

 • Tarihçe
 • Amaç ve hedefler
 • Yetkili Bilgileri
 • Kabul koşulları
 • Önceki öğrenimin tanınması
 • Dersler ve İçerikleri
 • Ölçme ve değerlendirme
 • Öğrenme çıktıları
 • Mezuniyet koşulları
 • Alınacak derece
 • Üst kademeye geçiş
 • Mezun istihdamı

1.2. Araştırma-Geliştirme Hizmetleri

Üniversitemiz bünyesinde araştırma-geliştirme faaliyetleri yürütülmekte olup akademik kadro yapmış olduğu projeler ile bilimsel çıktılar üretmektedir. Ortak çalışmalar için ilgili öğretim elemanı ile irtibata geçebilirsiniz.

1.3. Toplumsal Hizmetler

Üniversitemiz bünyesindeki akademik kadro ve laboratuvar imkânları ile firmalara danışmanlık hizmeti ile ölçüm ve analiz hizmetleri sunulmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için ilgili öğretim elemanı ile temasa geçilmesi gerekmektedir.

2. Yardımcı Destek Hizmetler

Üniversitemiz çalışanlarına ve öğrencilerine birçok hizmet sunmaktadır. Üniversitemiz özel güvenlik birimi ile korunmakta olup güvenli bir ortama sahiptir. Öğrencilerimiz için yurtlar yerleşke içerisinde yer almaktadır. Öğrencilerimiz öğle ve akşam yemeklerini yemekhanede 2 TL'ye yiyebilmektedirler. Yerleşke içerisinde alışveriş için mekânlar ile spor ve sosyal tesisleri bulunmaktadır. Ayrıca her öğrenciye e-posta hizmeti verilmektedir. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra da Üniversiteleri ile irtibatı kopmamakta Mezunlar Portalı ile kariyeleri için destek olunmaktadır.

2.1. Beslenme

2 Liraya Yemek ve Burs İmkanı

Üniversitemiz yemekhanelerinde öğle yemeğinin yanı sıra akşam yemeği hizmeti de sunulmaktadır. Yemek ücreti öğrencilerimiz için öğün başına 2 TL olarak belirlenmiştir. Ekonomik imkânsızlıklar yaşayan öğrencilerimize için de yemek bursu verilmektedir. Başvuru yapan öğrenciler arasından 200 öğrenciye verilen yemek bursu, öğrenciye bir eğitim-öğretim yılı süresine öğrenci yemekhanesinden ücretsiz yemek yeme imkânı sağlıyor.

Her Sabah Çorba İkramı

Üniversitemiz Merkez Külliyesi Cendere Kapısı girişinde hafta sonları hariç her sabah çorba ikramı yarıyılı boyunca devam ediyor. Turizm Uygulama Otelindeki deneyimli aşçılar tarafından yapılan çorba sıcak şekilde öğrencilere ikram ediliyor. Öğrencilerin sabah kahvaltı yapmadan aç karnına derse girmemeleri için hayata geçirilen proje kapsamında gün boyunca 5 yüz bardak civarında çorba ikramı yapılıyor.

2.2. Barınma

Yurt

ADYÜ Merkez Külliyesi içerisinde kız öğrencilerimiz için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Adıyaman Yurt Müdürlüğüne bağlı bir yurt bulunmaktadır. Ayrıca Üniversitemizin içinde yer aldığı Altınşehir Mahallesinde birçok devlet ve özel yurt bulunmaktadır.

Lojman

ADYÜ Merkez Külliyesi içerisinde çalışanlarımız için 4 blok hâlinde lojman bulunmaktadır.

Otel

ADYÜ Merkez Külliyesi içerisinde misafirlerimiz için otel bulunmaktadır.

2.3. Sağlık

Sağlık Hizmetlerinde Sınır Yok

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde verilen sağlık hizmetlerinde tansiyon, pansuman, enjeksiyon, şeker ölçümü, ateş ölçümü, bandaj uygulaması gibi hizmetler verilirken ayrıca hastaların şikayetleri dinlenerek sağlık danışmanlığı hizmeti sunuluyor ve gerekli hâllerde uygun sağlık kuruluşuna yönlendirme yapılıyor.

2.4. Ulaşım

Yurt Servisi Hizmeti

Safvan Bin Muattal Kız Öğrenci Yurduna 22 Şubat 2016 Pazartesi gününden itibaren akşam saatlerinde servis hizmeti başlatılmıştır. Başlatılan hizmet ile özellikle ikinci öğretimde eğitim alan kız öğrencilerimizin akşamları dersten geç saatte çıktıklarında güvenli bir şekilde yurtlarına ulaşabilmesi imkânı sunuyor. Dört sefer halinde yapılan servisler 21.30, 21.50, 22.10 ve 22.35 saatlerinde hizmet veriyor. 

Külliye için Ulaşım Hizmeti

Yağmurlu günlerde Üniversitemiz Merkez Külliyesi Cendere Kapısından Külliye içerisine öğrencilerimize servis hizmeti sağlanmaktadır. Böylece öğrencilerimiz derslerine yağmura yakalanmadan ulaşmış oluyorlar.

2.5. İletişim

Posta ve Kargo Hizmetleri - ADYÜ PTT Şubesi

Eğitim Fakültesi A Blok Giriş Katında 19/03/2018 tarihi itbariyle "ADYÜ PTT Şubesi" hizmete açılmıştır. Şube, hafta içi günleri 08:30-12:30, 13:30-16:30 saatleri arasında mesai yapmakta olup cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri kapalıdır.

Şube aşağıdaki hizmetleri vermektedir.

 • Posta ve Kargo İşlemleri
 • Western Union Yurt dışı para işlemleri
 • Tüm Bankalara Para Gönderme İşlemleri
 • Su Tahsilatı
 • Doğalgaz Tahsilatı
 • Tüm Cep Telefonları Tahsilatı
 • Tüm Cep Telefonlarına TL Tahsilatı
 • Trafik Ceza Tahsilatları
 • Araç Pul Paraları
 • Tüm Vergi Tahsilatları
 • HGS İşlemleri
 • E-Devlet Şifresi
 • TTNET İşlemleri
 • Tüm İnternet İşlemleri
 • Havale Gönderme
 • Havale Alma İşlemleri
 • BAĞ-KUR ve SSK İşlemleri
 • Pirim Borçları
 • Tüm Kredi Kartları İşlemleri

Ayrıca Üniversitemiz ile PTT Arasında Kargo/APS Kurye Taşıma ve Teslim Sözleşmesi bulunmaktadır. Üniversitemizin tüm akademik ve idari çalışanları ile öğrencilerimiz gönderi hizmetlerinde indrimli tarifeden yararlanmaktadırlar.

2.6. Kültür-Sanat

Üniversitemiz öğrencilerinin sanatsal yönden var olan yeteneklerini ortaya çıkartmak ve öğrencilerin yeteneklerinin farkına varmasını sağlamak amacıyla halkoyunları, bağlama, tiyatro, spor ve resim gibi çeşitli alanlarda kurslar veriyor. Bunların dışında Ebru ve Osmanlıca kursu gibi kurslar da veriliyor.

Tiyatro

Üniversitemiz kendi öğrencilerinin hazırladığı birçok oyunu sahne imkânı sunarken bu oyunların yanı sıra Devlet Tiyatroları’na da sahnelerini açıyor. Her yıl birçok oyun Devlet Tiyatroları tarafından Üniversitemizde sergileniyor.

Konser

Üniversitemiz, alanında ün yapmış sanatçılara sahnelerini açarken bunun yanında Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin ve yerel sanatçıların düzenlediği konserlere de ev sahipliği yapıyor.

Sinema Günleri

Üniversitemiz öğrencilerinde sinema kültürü oluşturmak, tarihi ve kültürel değerleri öğrencilerine sinema yoluyla aktarmak amacıyla her yıl belirli zamanlarda Rektörlük Konferans Salonunda ve Gençlik Meydanında açık hava sinema günleri düzenliyor.

Sergi

Üniversitemiz Mediko binasında yer alan sanat galerisi ve Adıyaman evi her yıl birçok sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu sergilerde yüzlerce resim, hüsn-i hat, ebru, tezhip, naht, bakır işleme, tombak, kaat’ı, minyatür, seramik ve çini eseri öğrenciyle buluşuyor.

Panel ve Konferans

Üniversitemiz, her yıl onlarca panel ve konferansa ev sahipliği yapıyor. Matematikçilerden edebiyatçılara, iktisatçılardan fen bilimlerine kadar alanında uzmanlaşmış, akademik başarılar elde etmiş birçok misafiri ağırlayan üniversitemiz her öğrenciye okuduğu alanla ilgili birkaç panel ve konferans dinleme imkânı sunuyor.

2.7. Sosyal

Öğrenci Butiği Yoksul Öğrencilerimizin Yanında

Üniversitemiz tarafından yürütülen sosyal sorumluluk çalışması kapsamında ihtiyaç sahibi öğrencilere giysi yardımı yapan Öğrenci Butiği Üniversitemiz külliyesi içerisindeki MİNYAMAN çarşısında bulunuyor. Üniversitemiz akademik ve idari çalışanlarının yanı sıra giyim mağazası ve tekstil fabrikalarının da katkıda bulunabildiği öğrenci butiği; temiz, kullanılabilir durumdaki her türlü kıyafet, ayakkabı, çanta ve aksesuarları toplayıp temizlenmesi, bakım ve onarımlarının yapılmasının ardından ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmesi amacını taşıyor.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi

Üniversitemiz öğrencilerinin bireysel psikolojik danışman görüşmelerini gerçekleştirebilecekleri hizmet gençlik evinde yapılmaya başlandı.

Merkez öğrencilerin bireysel, sosyal ve akademik gelişimlerini desteklemeyi, bu amaçla öğrencilere üniversite hayatlarına uyumu kolaylaştıracak becerileri kazandırmayı hedeflemekte olup öğrencilerimizin strese yol açan olaylara hazırlıklı kılınması, yaşamanın getirdiği zorluklarla ve sorunlarla baş etme konusunda yol gösterilmesi, kişisel gelişim ve değişimlerinde yardımcı olunuyor.

Merkez, ADYÜ Merkez Külliyesi içerisinde yer alan Gençlik Evinde ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz, gizlilik ve özel yaşama saygı ilkesinin gereği doğrultusunda randevu alarak yararlanabilmektedirler.

2.8. Spor

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen üniversitelerarası spor müsabakalarına futbol, hentbol, voleybol, bisiklet, güreş, kick boks, muay thai, taekwondo, masa tenisi gibi branşlara takımlar gönderen üniversitemiz öğrencilerine ilgi alanlarına göre yeteneklerini gösterme imkânı sunuluyor.

Stadyum

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından Uluslararası Kullanıma Uygunluk Sertifikası verilen Üniversitemiz stadyumu 900 m2 saha alanı ve doğal çim kaplaması ile yapıldı. Sırıkla uzun atlama, çekiç atma, gülle atma, üç adım atlama, disk atma gibi spor dallarına ve atletizm ve altı kulvarlı tartan zemin koşu pisti ile hizmet veriyor.

Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu

Halka da açık olan Üniversitemiz Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Üniversitemizin akademik ve idari çalışanları ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun (BESYO) derslerinde kullanıyor. Ulusal ve uluslararası düzeyde organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek kapasitede bulunan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu aynı zamanda Kapalı Spor Salonu, Kapalı Halı Sahalar ve çok amaçlı spor sahaları ile birlikte spor kompleksi içerisinde yer alıyor.

Kapalı Spor Salonu ve Halı Sahalar

Kapalı spor salonu salon sporlarının yapılabilmesi için tasarlanan ve hizmete alınan bir spor kompleksi. İçerisinde basketbol, voleybol sahası ile fitness ve aletli çalışma bölümleri bulunduruyor. 25x45 m boyutlarında ve çelik konstrüksiyondan yapılan 2 adet kapalı yeni halı saha da spor komplkesinde yer alıyor. Kullanılan malzemeleri FIFA standartlarına göre belirleyen Üniversitemiz, kapalı spor salonu ve halı sahaları çalışanlar ve öğrencilerin yanı sıra halkın da kullanıma açık tutuyor.

Çok Amaçlı Spor Sahaları

Üniversitemiz Merkez Külliyesinde öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirerek, bedensel ve zihinsel gelişimlerine yardımcı olmak amacıyla 4 adet çok amaçlı spor sahası yer alıyor. Üniversitemizdeki öğrencilerin basketbol, voleybol ve tenis gibi spor aktivitelerini gerçekleştirebilmeleri için yapılan spor sahaları haftanın yedi günü öğrencilerin kullanımına açık bulunuyor.

Fitness Salonu

ADYÜ Merkez Külliyesi içerisinde yer alan Kapalı Spor Salonunda Fitness Salonu bulunmaktadır. Çalışma programı ve salondan faydalanma şartları aşağıda yer almaktadır.

Kurumsal Kimlik Kartı

Üniversitemiz tüm mensuplarına birer elektronik özelliklere sahip kimlik kartı çıkartmaktadır. Bu akıllı karta para yüklenebilmekte ve yerleşke içerisinde yemekhane, kütüphane ve bazı ücretli hizmetlerin ücretinin ödenmesinde kullanılabilmektedir. Kurumsal kimlik kartınızı almak için çalışanlar Personel Daire Başkanlığı'na, öğrenciler ise Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na başvurmalıdırlar.

Kurumsal E-posta Hizmeti

Üniversitemiz tüm mensuplarına @adiyaman.edu.tr uzantılı bir adet e-posta adresi vermektedir. Kurumsal e-postanızı almak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na başvurunuz.

Öğrenci/Akademik Bilgi Sistemi

Eğitim-öğretim ile alakalı iş ve işlemlerin tümü Öğrenci/Akademik Bilgi Sistemi aracılığyla yapılmaktadır. Sisteme giriş bilgileri ile alakalı açıklama sistemin giriş sayfasında bulunmaktadır.

Akademik Bilgi Yönetim Sistemi (ABYS)

Üniversitemiz tüm akademik çalışanlarınıa ait bilgileri ABYS aracılığıyla sunmaktadır. Akademik çalışanlar ABYS'ye ilk defa girerken sayfada yer alan Başvuru Formunu doldurmalıdırlar. 

Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)

Üniversitemizdeki yazışmaların tümü elektronik ortamda yapılmaktadır. Böylece büyük bir kâğıt israfından ve doğal kaynakların tükenmesinden tasarruf edilmektedir.

Kütüphane Hizmetleri

Üniversitemiz birimlerinin yanında merkez yerleşede de merkezi bir kütüphane bulunmaktadır. Kütüphane ödünç işlemleri kurumsal kimlik kartı ile yapılmaktadır. Kütüphane hakkındaki görüş, öneri ve şikayet bildirimlerinizi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'na iletebilirsiniz.

İnternet Hizmetleri

Üniversitemizde gerek birimlerde kablolu bağlantı ile gerekse de yerleşkenin tamamını kapsayacak şekilde yerleştirilmiş kablosuz bağlantılar ile tüm çalışan, öğrenci ve ziyaretçilerimize internet hizmeti sunulmaktadır. İlk defa bağlanırken çıkan formu doldurduktan sonra internet sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Üniversitemizde ayrıca eduroam hizmeti bulunmakta olup eduroam üyesi başka eğitim-öğretim kurumlarından gelen ziyaretçilerimiz kendi kurumlarındaki kullanıcı bilgileri ile eduroam kablosuz bağlanı ile internet hizmetini kullanabilmektedirler.

Üniversitemiz, öğrencilerinin daha rahat bir ortamda eğitim-öğretim görebilmesi adına gerçekleştirdiği yatırımlarda sınır tanımıyor. Gerek sosyal gerekse de kültürel alanda yapılan yatırımlar Üniversitemizi daha yaşanılabilir bir alan hâline getirirken  özellikle sportif ve kültürel anlamdaki yatırımlar göze çarpıyor.

Üniversitemiz geniş ve ferah ortamlarda eğitim sunmaya özen gösterirken öğrencilerinin ders dışı zamanlarında da külliyede vakit geçirebilmeleri imkânı veriyor. Geniş çimlik ve ağaçlık alanlar, oturma ve dinlenme alanları, şelale ve fıskiyeli havuzları ile doğal yaşamla bütünleşmiş alanlarıyla öğrencilerin sosyalleşmesine katkı sağlıyor.

Öğrencilerin sabahları derse aç karnına girmemesi için sabah 07:00 ilâ 08:30 saatleri arasında çorba ikramı yapan üniversitemiz, bunun yanı sıra “Öğrenci Butiği” projesi ile de maddi imkânı zayıf olan öğrencilere giysi yardımı yapıyor.

Üniversitemiz ayrıca bu yardımların yanında sağlıklı bir nesil için de ücretsiz olarak diyetisyen, sağlık ve psikolog hizmetleri de sunuyor. Bunlar haricinde ikinci öğretimde eğitim gören özellikle kız öğrenciler için akşamları yurtlara servis hizmeti sağlıyor. Sportif, kültürel, barınma ve yemek anlamında da çeşitli avantajlar sunan üniversitemizde öğrenciler aradıkları tüm hizmetlere sağlıklı şekilde ulaşabiliyor.

Kısmi Zamanlı Öğrencilerimize Burs

Kısmi zamanlı öğrenci bursu başvuru sonucunda hak kazanan öğrencilere veriliyor. Bu bursu almaya hak kazanan öğrenciler haftada 40 saat olmak üzere, derslerini aksatmayacak şekilde ve gizlilik sözleşmesi imzalatılarak Üniversitemizin herhangi bir biriminde bir eğitim-öğretim yılı süresince çalışıyor. Her yıl 200'e yakın öğrenciye verilen bursun çalışma saatleri öğrencilerin ders programına göre ayarlanırken öğrenciler sınav haftalarında çalışmıyor.

Danışmanlık Hizmetleri Sürüyor

Üniversitemiz öğrencilerine bireysel psikolojik danışman görüşmeleri hizmeti sunuyor. Gençlik Evi’nde ücretsiz olarak verilen hizmetlerde psikologumuz öğrencilere Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmeti sunuyor. Öğrencilerimiz gizlilik ve özel yaşama saygı ilkesinin gereği doğrultusunda randevu alarak bu hizmetlerden yararlanabiliyorlar.

Bilimsel Faaliyetler

Üniversitemiz her yıl gerek geleneksel olarak gerekse de alanında ilk olan farklı konulardaki sempozyum ve bilimsel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Bunların dışında Üniversitemiz tarafından geleneksel olarak düzenlenen  “Adıyaman Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu” da öğrencilerimizin bilimsel başarılarını sergileme imkânı sunuyor. Ayrıca bu sempozyum sayesinde öğrencilerimiz bilimsel etkinliklerde görev alma ve bilimsel faaliyette bulunma şansı yakalıyorlar.