Yarışma Ruhu Ödülü Üniversitemize Verildi

18.5.2017

DASK tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Yarışması'nın kazananları ödüllerini alırken, Üniversitemiz “Yarışma Ruhu” ödülüne layık görüldü.

İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı, analizi ve model yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak için Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması 9 Mayıs'ta yapılan ödül töreniyle sonuçlandı.

Mart ayında başlayan ve 43 üniversiteden aldığı 85 başvuruyla bu alanda kendi rekorunu kıran yarışmada ön elemeyi geçen takımlar, yaptıkları bina tasarımlarını DASK'ın verdiği malzemelerle model maket haline getirerek bağımsız jüri üyelerine sergilediler. Finale kalan 28 takıma ait bina modelleri, 8 Mayıs'ta İstanbul Osmanlı Arşivleri Başkanlığı Kongre Merkezi'nde yapılan finalde depremi simüle eden sarsma masasında teste tabi tutuldu.

Deprem testinden yıkılmadan geçen modeller, ekonomik puanlama ve estetik puanlama kriterlerine de tabi tutuldu. Yarışmada katılımcılarının verdiği oylarla belirlenen “Yarışma Ruhu Ödülü” Adıyaman Üniversitesine gitti. Üniversitemiz adına yarışmaya İnşaat Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf Öğrencilerinden Cansu KORKUT ve Hakkı İslam BOZAN katıldılar. 


Görünütülenme Sayısı: 1117