Üniversitemizde 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı Öğrenci Kayıtları Başladı

1.9.2014

2014 LYS sonuçlarına göre Üniversitemize yerleşmeye hak kazanan toplam 5666 öğrenci için kayıt işlemleri başladı. 5 gün sürecek kayıt işlemleri, merkez kampüsün yanı sıra meslek yüksekokullarının bulunduğu Kahta, Besni ve Gölbaşı ilçelerinde de gerçekleştiriliyor. 

Kayıt işlemlerinin sorunsuz bir şekilde sürmesi için öğrenci ve velilerine Üniversitemiz görevlileri tarafından danışmanlık hizmeti verilen kayıtların ilk gününde merkez kampüste yaklaşık 1300 öğrenci kayıtlarını gerçekleştirdi. Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, beraberinde Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ahmet PINARBAŞI ve Prof. Dr. Seyit TEMİR ile devam eden kayıt işlemlerini yerinde inceledi. Kayıt işlemleri için Türkiye’nin değişik illerinden gelen öğrenciler ve velileri ile sohbet etti.

Türkiye’nin 81 ilinden öğrencilerin Adıyaman Üniversitesi’ne yoğun ilgi göstererek, tercih ettiklerini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ;

“Bugün itibariyle 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk kayıtlarını yapmaya başladık. Yükseköğretim Kurulunun yürüttüğü Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında bu yıl ilk kez üniversitemize yeni yerleşen öğrenciler elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırabilecek. Üniversitemize yerleşmeye hak kazanan adaylar, PTT şubelerinden edinebileceği e-devlet şifresi ile 26 Ağustos 02 Eylül 2014 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr adresinden e- hizmetler bölümü altında yer alan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı başlığı altında açılacak olan Üniversite E-Kayıt seçeneğini seçerek online kayıt işlemini yapabileceklerdir. Online kayıt yaptıran öğrencilerimizin kayıt için ayrıca Üniversitemize gelmelerine gerek yoktur. Bu öğrencilerimiz 15 Eylül 2014 tarihinde eğitim-öğretime doğrudan başlayabilirler.  Adıyaman Üniversitesi Türkiye’de online olarak e-kayıt yapılabilen 32 üniversiteden birisidir.

Üniversitemize büyük rağbet var, bu bizim için çok mutlu edici bir gelişmedir. Tam 81 vilayetten öğrenciler üniversitemizi tercih etti. Bu iller arasında ülkemizin batısından İstanbul’dan, Ankara’dan İzmir’den Konya’dan, Trabzon’dan çok sayıda öğrenci üniversitemize yerleşti. İstanbul’dan 132 öğrenci, Konya’dan 37 öğrenci, İzmir’den  27 öğrenci Ankara’dan 53, Mersin’den ise 96 öğrenci Adıyaman Üniversitesi öğrencisi olmayı tercih etti. Ek olarak bu 5 günlük süreçte 124 yabancı uyruklu öğrencimizin de kayıtlarını gerçekleştiriyoruz.Bu tablo Adıyaman Üniversitesi’nin hem ulusal hem de uluslararası bir üniversite olduğunu göstermektedir” dedi.

Adıyaman Üniversitesinin ilk yerleşmede yüzde 97 doluluk oranına ulaştığını kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, “Genel itibariyle Adıyaman Üniversitesi yüzde 97 yerleşme oranı ile kamu üniversiteleri ortalamasının üzerine çıkmıştır.  Ek yerleşmede bu oran daha da yükselecektir. Allah’a şükür açtığımız kontenjanların tamamına yakınını doldurmuş olduk.  Öğrenci mevcudumuz 18 bin 300’ü geçiyor. Doğrusu bizim istediğimiz bir tablo gerçekleşti.   Ayrıca yüksek puan alan öğrencilerin Adıyaman Üniversitesini tercih ettiğini müşahade ettik. Bu durum da bizi oldukça memnun etti. Bu tablo Adıyaman Üniversitesinin kredisini artırmış oldu. Tabi bunun Adıyaman’a da pozitif yansımaları olacaktır. Önümüzdeki yıllarda bunun daha da ileriye gideceğini söyleyebiliriz.

Adıyamanlıların öğrencilere sahip çıkacağını inandığını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ; “Adıyaman Üniversitesi öğrenci odaklı bir üniversitedir. Öğrenci bizim her şeyimizdir.  Dış paydaşımız olarak toplumun da öğrencilerimize en iyi muameleyi yapacaklarını, bize yardımcı olacaklarını düşünüyoruz. Adıyaman tabi ki bunun faydasını dolaylı olarak görmüş olacaktır” dedi.

Kayıt işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için her türlü desteği gördüklerini ifade eden öğrenciler Adıyaman Üniversitesinde başarılı bir öğrencilik geçireceklerine inandıklarını belirttiler.

Görünütülenme Sayısı: 4797