Üniversitemiz 5. Bilim, Kültür-Sanat ve Spor Etkinlikleri Haftası Sona Erdi

20.4.2018

Üniversitemizde bir gelenek hâline gelen ve bu yıl 5.si düzenlenen Bilim, Kültür-Sanat ve Spor Etkinlikleri Haftası sona erdi.

Birbirinden güzel ve renkli görüntülere sahne olan etkinlikler hatırlanacağı gibi Üniversitemiz Rektörlük Konferans Salonundaki açılış programı ile başladı.

Açılışta Başbakanlık Müşaviri Prof. Dr. Ersan ASLAN tarafından "Geleceğin Türkiye'si, Geleceğin Gençleri" konulu konferans verilirken öğleden sonra ise İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan KURTOĞLU ve Finans Uzmanı Ercan KUTLU’nun konuşmacı olarak katıldığı "Kariyer Günü Konuşmaları" etkinliği düzenlendi.

Etkinlik haftasının ilk günü karaoke gösterisi, 5. Sağlıklı Yaşam Turnuvası kapsamında dart yarışması ve sergi açılışları ile devam edip akşam Filarmoni Orkestrası Konseri ve hemen akabindeki film gösterimi ile son buldu.

Etkinlik Haftasının ikinci günü Üniversitemiz Minyaman Çarşısı yanında, Kültürel Hazineler Müzesinin (Adıyaman Evi) alt tarafındaki Seyir Terası ve Kale Kafe'de Adıyaman yöresel yemek ve tatlılarının tanıtımı amacıyla düzenlenen Geleneksel Adıyaman Gastronomi Günü ve Tatlı Yarışması yapıldı. Yoğun ilgi gösterilen etkinlikte Adıyaman'ın yöresel yemekleri ve tatlıları yapılıp misafirlere ikram edildi.

Aynı gün Üniversitemiz, hem Güneydoğu Anadolu Bölgesi hem de Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) çalışmaları açısından önemli bir etkinliğe de ev sahipliği yaptı. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİGAP) kuruluş protokolü Birliğe dahil GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı, Bölgedeki 11 Üniversitenin Rektörü ve Kalkınma Ajansının Başkanlarının katılımıyla Üniversitemizde imzalandı. İlk dönem başkanlığını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ'nün yapmaya başladığı ÜNİGAP; GAP Bölge Kalkınma İdaresi, Bölgenin Üniversiteleri ve Kalkınma Ajanslarının güç ve emeklerinin birleştirilmesini amaçlıyor.

Öğleden sonra ise Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit ÖZTÜRK ve Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet DİNÇ öğrencilerimizle bir araya gelerek "Teknoloji Bağımlılığı" konulu konferansta konuştu.

Aynı gün ayrıca 5. Sağlıklı Yaşam Turnuvası kapsamında öğrenci kategorisinde Bayanlar Voleybol Final Müsabakası ile Maraton Koşusunun da yapıldığı etkinliklerin ikinci günü akşam saatlerinde açık havada gerçekleştirilen konser ve akabindeki film gösterimi ile son buldu.

Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü tarafından izleyicilerin katılımıyla gerçekleştirilen Özgün Baskıresim ve Tezhip uygulamaları sergisi açılışı ile başlayan etkinlik haftasının 3. günü Vestel Savunma Sanayi Yönetim ve Ar-Ge Sorumlu Müdürü Yardımcısı İbrahim PAMUK’un konuşmacı olarak katıldığı Kariyer Günleri etkinliği ile devam etti.

Aynı gün 5. Sağlıklı Yaşam Turnuvası kapsamında Masa Tenisi, Satranç, Okçuluk müsabakaları ile Bayrak Yarışı ve Uçurtma Şenliği yapıldı. Gün içerisinde ayrıca Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bahçesine toplam 250 meyve fidanı dikildi. Üniversitemiz Elektronik ve Yazılım (IEEE) Topluluğu tarafından BİLSEM öğrencilerine yönelik BİLSEM öğrencilerine yönelik olarak da Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Laboratuvarlarında Scratch programlama eğitimi verildi. Etkinlik Haftasının 3. günü, akşam saatlerinde "İran'ın Güneşi" grubu tarafından verilen konser ile son buldu.

Dördüncü gün etkinlikleri, Eski Milletvekili Dr. Hüseyin KANSU tarafından verilen "Aliya İZZETBEGOVİÇ ve Mücadelesi" adlı konferans ile başladı. Geniş bir katılımla gerçekleştirilen konferansta Boşnak Müslüman Lider İZZETBEGOVİÇ'in hayatından kesitler sunuldu.

Etkinlikler, 5. Sağlıklı Yaşam Turnuvası kapsamında yüzme yarışması ile devam ederken personel ve öğrenci dallarında 3'lük basket yarışması da yapıldı. Üniversitemiz Elektronik ve Yazılım (IEEE) Topluluğu tarafından BİLSEM öğrencilerine yönelik Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Laboratuvarlarında gerçekleştirilen Scratch programlama eğitimi ile devam eden dördüncü gün etkinlikleri akşam saatlerinde Müziksel Faaliyetler Topluluğu tarafından verilen konser ve akabindeki film gösterimi ile son buldu.

Etkinlik Haftasının beşinci gününde, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla AKKOYUNLU’nun konuşmacı olarak katıldığı "İstanbul Havzalarında Su Kalitesi" adlı bir konferans gerçekleştirildi.

Aynı gün, 5. Sağlıklı Yaşam Turnuvası kapsamında öğrenciler kategorisinde Voleybol Baylar Final Müsabakası ile çalışan ve öğrenciler için de penaltı yarışması gerçekleştirildi. 5. gün etkinlikleri akşam saatlerindeki Devlet Konservatuvarı tarafından verilen Türk Halk Müziği Konseri ile akabindeki ücretsiz film gösterimi ile son buldu.

Etkinlik Haftasının altıncı gününde, Üniversitemiz Mühendislik fakültesi Fuaye Alanında Üniversitemiz Genç Kariyerler Topluluğu ve Teknoloji Transfer Ofisi (ADYÜ TTO) tarafından organize edilen ve TÜBİTAK 1503 Proje Pazarları Destekleme Programınca desteklenen 2. ADYÜ İnovatif Proje Pazarı etkinliği düzenlendi. Birbirinden ilginç ve faydalı projeler arasında bir de yarışma düzenlendi.

5. Sağlıklı Yaşam Turnuvası kapsamında ise çalışanlar ve öğrenciler için Futbol Final Müsabakaları yapılırken gün içerisinde Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı öğrencileri tarafından Açık Hava Koro Konseri gerçekleştirildi. Akşam ise Bilim ve Sanat Platformu Müzik Atölyesinin Anadolu Rock Konseri dinleyicilerin beğenisine sunuldu. Etkinlik haftasının 6. Günü "Ninemden Masallar" adlı masal gecesi programı ile son buldu. Programda müzik eşliğinde masal anlatıldı.

Etkinlik Haftasının yedinci ve son gününde “Adıyaman Üniversitesi Bilim, Kültür ve Sanat Sempozyumu" yani kısaca "ADYÜ Sempozyumu"nun 5.si gerçekleştirildi. Sadece Üniversitemiz akademik çalışanları tarafınca Fen, Sağlık, Eğitim ve Sosyal Bilimler ile Güzel Sanatlar alanlarında yapılmış çalışmaların sözlü ve poster bildiri şeklinde sunulduğu sempozyum bu özelliği ile Ülkemizin ilk ve tek sempozyumu olma özelliği taşıyor. Sempozyum sayesinde Üniversitemizde geçen bir yılda hangi çalışmaların yapıldığı görülerek akademisyenlere ortak çalışma imkânlarını değerlendirme fırsatı sunuluyor.

5.Bilim, Kültür-Sanat ve Etkinlikleri Haftası Üniversitemiz Turizm Fakültesinin 2017-2018 eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreni ile son buldu.

Etkinlik Haftası ile ilgili olarak bir değerlendirmede bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, "Bu yıl 5.sini düzenlediğimiz Bilim, Kültür-Sanat ve Spor Etkinlikleri Haftası gerçekten dolu dolu geçti. Ben bu güzel etkinliklerin organizasyonunda emeği geçen tüm çalışanlarımı ve öğrencilerimi tebrik ediyor, hepsine teşekkür ediyorum. Bu etkinliklerin hem çalışanlarımız hem öğrencilerimiz için oldukça faydalı olduğunu düşünüyoruz. Seneye inşaallah Bilim, Kültür-Sanat ve Spor Etkinlikleri Haftasının 6.sını düzenleyeceğiz." diye konuştu.


Görünütülenme Sayısı: 487