Üniversitemiz 13. Mezuniyet Töreni Yapıldı

16.5.2018

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Sağlık Yüksekokulu lisans programları mezun adayları için Üniversitemiz 13. Mezuniyet Töreni il protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Stadyumunda düzenlenen törende Vali Nurullah Naci KALKANCI, Garnizon Komutanı Albay Davut KULALAR, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev KUTLU, Üniversitemiz Rektörü Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Jandarma Komutanı J. Albay Ercan ATASOY, İl Emniyet Müdürü Metin ALPER, Samsat Belediye Başkanı Yusuf FIRAT, Sincik Belediye Başkanı Mehmet KORKUT, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit TEMİR, Genel Sekreter Doç. Dr. Mehmet KAYGUSUZOĞLU, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı DAŞTAN, İl Milli Eğitim Müdürü Mete KIZILKAYA, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Salih ŞAHAN, Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Abuzer ASLANTÜRK, dekanlar, müdürler, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler ve aileleri hazır bulundu.

Mezun adaylarının kortej yürüyüşü ve programlarının tanıtılması akabinde tören, mezun adaylarının alandaki yerlerine yerleşmesinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Ardından yedi dönem baz alındığında Üniversitemiz birincisi olan Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Arapça Öğretmenliği programı öğrencisi Fatma Betül EKİNCİ mezun adayları adına konuşma yaptı.

EKİNCİ: "Adıyaman Üniversitesinde Okumak Bir Ayrıcalıktır"

Adıyaman Üniversitesinde okumanın bir ayrıcalık olduğunun belirten Üniversitemiz birincisi EKİNCİ; "Ben burada 4 yılda çok şey öğrendim. Bir öğrencinin gurbette nasıl rahat ve huzurlu bir şekilde yaşayabileceğini gördüm. Misafirperverliğin en güzelini ve güzel insanları gördüm. Adıyaman Üniversitesinde eğitim görmenin güzelliklerinden faydalandım. İnşallah bizler de emeği olan ailemiz ve hocalarımızın onur duyacağı bir gelecek inşa etmek için var gücümüzle çalışacağız." dedi.

Rektör Prof. Dr. GÖNÜLLÜ: "Hedefimize Eriştiğimiz için Hamd Ediyoruz"

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ ise mezuniyet töreninde yaptığı konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın vurgu yaptığı 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine yürüme seferberliğinde gayret sarf etmeye devam ettiklerini belirtti.

Adıyaman Üniversitesinin artık küçük bir fidan olmaktan çıkıp genç bir ağaç olduğunun altını çizen Prof. Dr. GÖNÜLLÜ; "Daha dün bir fidan hâlinde toprağa ekilip bu memleketin bekâsı yolunda faydalı olabilmek duası ile vatanın dört bir tarafından gelen gençlere bağrını açan Adıyaman Üniversitesi, artık genç bir ağaç oldu ve geleceğe daha güçlü kök salmak için var gücüyle durmadan gençlerimiz için çalışmaya devam ediyor. Artık 12 yaşını geride bırakan Adıyaman Üniversitesi, yıllardır mezun ettiği vatan evlatlarının sizlere hizmet etmek için yetişkin, üretken ve sorumlu bireyler olmalarına vesile olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Her gelip geçen mezuniyet, elmas kıymetindeki öğrencilerimizden ayrılmanın burukluğunu bize yaşatırken öte tarafta bu elmasların güzel memleketimizin dört bir tarafında parlayacak olmasının mutluluğunu da o nisbette yaşatıyor çok şükür. Bugün burada bu mutluluğu sizlerle paylaşma adına düzenlemiş olduğumuz mezuniyet törenine hepiniz hoş geldiniz diyor, uzak yerlerden evlatlarının hayatlarındaki en önemli ve özel günlerinden birine tanıklık etmek için gelen siz kıymetli velilerimizi saygı ile selamlıyorum." dedi.

"2023 Vizyonunu Yakalamak Yolunda Elimizden Geleni Yapıyoruz"

Gelişim sürecini tamamlayıp bir marka hâline gelen Adıyaman Üniversitesinin kabına sığmadığının altını çizen Prof. Dr. GÖNÜLLÜ: "Misafiri olmakla bizi gururlandırdığınız Adıyaman Üniversitesi, kısa sürede yetkin bir Üniversite olabilmenin fiziksel ve teknik altyapısını büyük oranda tamamlayarak bölgemiz açısından bir marka hâline gelmiştir. Gerek sağlık alanında gerek teknik anlamda gerekse sosyal alanlardaki güçlü birimleriyle kendisini fark ettiren ve ayırt edici özellikleri ile aranılan üniversite haline gelen Adıyaman Üniversitesi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN önderliğinde ülkemizin hedeflediği 2023 vizyonunu yakalamak yolunda üstüne düşen vazifeleri yerine getirmeye kararlı bir kurum hâline gelmiştir. Sadece şimdi değil her an ve şartta ‘daha yapacak çok şeyimiz olduğuna inanan’ bir yönetim anlayışıyla görevimizi deruhte etmeye gayret gösterdik. Bundan sonra da nefesimiz yettiğince bu azimde olma kararlılığı ile işimize devam etmek istediğimizi ifade etmek istiyor, bu konuda sizlerden dua, Yüce Allah’tan da inayet ve tevfik diliyorum." diye konuştu.

"Hükûmetimizin Desteğiyle Daha da Büyüdük"

"Malumunuz, göreve geldiğimiz 2011 yılından itibaren Adıyaman Üniversitesinin çehresini değiştirmek ve burayı tercih edilen bir bilim yuvasına dönüştürmek için gece-gündüz-tatil demeden durmadan çalıştık." diyen Rektör Prof. Dr. GÖNÜLLÜ; "Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve Başbakanımız Binali YILDIRIM’ın destekleriyle tüm yurtta olduğu gibi şehrimizde ve Üniversitemizde de önemli kalkınma hamleleri yapıldı. Göreve geldiğimiz günden itibaren Adıyaman Üniversitesi Külliyeleri mamur bir hâle getirilerek çevre düzenlemesiyle göz kamaştıran bir güzelliğe sahip oldu. Üniversitemizin özellikle Merkez Külliyesi bir botanik bahçesini andıracak şekilde tasarlanarak doğa ile iç içe bir bilim merkezine kavuşmayı sağlamış olduk. Ayrıca Üniversitemizin ihtiyaç duyduğu binalar devlet bütçesinin elverdiği ölçüde hızlı bir şekilde inşa edilerek Üniversitemizin fiziksel kapasitesinde ciddi bir genişlemeye imkân sağlandı. Bu bağlamda modern derslikler ve ofisler, tam teşekküllü laboratuvarlar ile diğer sosyal donatılar inşa edilerek bunların Üniversitemiz mensuplarının hizmetine sunulması sağlandı. Bununla da yetinmeyerek başta öğrenci toplulukları olmak üzere gençlerimizin sosyal ve kültürel faaliyetlerde aktif bir şekilde yer alabilmesi adına önemli düzenlemelere imza attık. Öte yandan Üniversitemiz, sosyal sorumluluk bilinciyle Adıyaman şehri ve vatandaşı ile bir bağ oluşturarak toplumun ihtiyaç duyduğu alanlarda öncülük etmekten hiçbir zaman kaçınmadı. Bu itibarla, uzun süredir bizzat ilgilendiğim bir hususa da temas etmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın her üniversiteye bir cami inşa edilmesi konusundaki talimatları üzerine hemen harekete geçerek bu konuda çalışmaya başlamıştık. Çok şükür geçtiğimiz günlerde Üniversite Camimiz ibadete açılarak burada ilk Cuma namazı da kılınmış oldu. Camimizin resmi açılışı da inşallah Devlet erkânımızın katılımıyla uygun bir zamanda yapılacaktır. Bu vesile ile Ramazan ayı münasebetiyle Üniversite Camimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ayrıca Caminin tamamlanmasında büyük emeği geçen Türkiye Diyanet Vakfına huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. İnşallah yakında kütüphanemizin temelini de atmak suretiyle Üniversitemize yeni bir eserin kazandırılması yolunda bir adımı daha atmış olacağız. Kütüphane gibi önemli bir bilim ve kültür müessesesinin Üniversitemiz ve şehrimiz ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde inşa edilmesi Adıyaman Üniversitesi için kıymetli bir adım olarak değerlendirilmelidir. Tüm bu güzel işlerin yapılmasında desteğini daima arkamızda hissettiğimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Başbakanımız nezdinde Hükûmetimize şükranlarımı sunuyorum." dedi.

"Bizler, Bize Tevdi Edilen Görevi Her Zaman Kutsal Bir Görev Bilinciyle İfa Ederiz"

"Bizler, bize tevdi edilen görevi her zaman kutsal bir görev bilinciyle ifa ederiz" diyen Rektör Prof. Dr. GÖNÜLLÜ; "Adıyaman Üniversitesinin, Adıyaman ilinin ve bölgemizin kalkınması adına bize düşen görevleri yerine getirmeye çalıştık, gayretle çalıştık. Nihayetinde milletimizin 15 Temmuz’daki kenetlenmesini en doğru bir şekilde okuyarak sorumluluklarımızın bilinciyle vazifemize var gücüyle devam ettik. Türkiye’nin artık eski günlere dönmesinin mümkün olmayacağı inancıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın daima vurguladığı 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine yürüme seferberliğinde gayret sarf etmekten asla geri durmadık ve bundan sonra da durmayacağımızı huzurlarınızda rahat-ı kalple ifade etmek istiyorum." dedi.

"Vatanını, Milletini Seven, Ezanına Sahip Çıkan Bir Gençlik Hayal Ediyoruz"

Konuşmasında gençlere seslenen Rektör Prof. Dr. GÖNÜLLÜ; "Buradan sonra hayatınızda yeni bir dönem başlıyor artık. En üretken çağınızda yeni iş tecrübeleri ve farklı deneyimlerle hayatın başka bir yüzüyle karşı karşıya kalacaksınız. Sizlere tavsiyem; her zaman üretime dönük fikirler geliştirmeniz, çevrenize karşı daha duyarlı olmanız, toplumun ihtiyaç duyduğu her alanda çözüm geliştirebilmek adına öğrendiklerinizi pratiğe dökmenizdir. Biz de bu doğrultuda Üniversitelerin Türkiye’nin bir aynası olduğu bilinciyle bu bilim yuvalarının üretime, kültür ve sanata daha fazla katkıda bulunabilmesi için daha kapsamlı Ar-Ge planlamalarının yapılması gerektiğine inanıyoruz. Böylece kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılması sağlanırken aynı zamanda ülke ekonomisine ciddi katkılar sunulmuş olacaktır. Siz buradan aldığınız bilim ve irfan ışığını ülkenin dört bir tarafına götürerek insanlara faydalı olmanın lezzetini yaşayacaksınız. Mezun olduğunuz Adıyaman Üniversitesinin size sunduğu tüm imkânların bir gereği olarak sizler de kendi alanınızla alakalı olarak en iyiyi sunma gayretinde olacaksınız. Burada kazandıklarınız elbette sizden hizmet bekleyen insanlar için bir nüve hükmünde olacaktır. Siz gayretinizi ve azminizi ne kadar yüksek tutarsanız, Allah’ın izniyle başarınız da o denli parlak olacaktır. Bizler,  Adıyaman Üniversitesi mezunu bir öğrencinin bu ülkenin en dinamik güçlerinden biri olduğu inancıyla sizleri mezun ediyoruz. Sadece burada değil, Ankara’dan, İstanbul’dan tutun da memleketin en ücra köşelerine kadar her türlü üst düzey donanım ile donatılan bilim yuvalarımızın siz gençlerden tek isteği, buralardan mezun olduktan sonra gerek özel sektörde gerekse kamu sektöründe kazandığınız tüm bilgi ve birikimi en iyi şekilde millete ve devlete hizmet yolunda kullanmanızdır. Temenni ederim ki sizler, ailelerinizle birlikte yükselen Türkiye’nin aydınlık istikbaline ışık tutan ilim neferleri olursunuz." dedi.

"Emanetinizi Emanet Bildik"

Velilere seslenerek 'emanetinizi emanetimiz bildik' diyen Rektör Prof. Dr. GÖNÜLLÜ; "Şundan emin olunuz ki; bizler, her bir öğrencimizin mezuniyetini ayrı ayrı önemsiyor ve buradan ayrıldıkları zaman kendilerini Adıyaman Üniversitesinin gönüllü birer elçisi olarak görüyoruz. Çünkü burada geçirdikleri yıllar eminim ki hayatlarının en güzel ve faydalı dönemlerinden biri olacaktır. Burada bir aile sıcaklığında Adıyaman şehrinin engin hoşgörüsü ve misafirperverliği ile geçen yıllar elbette hasretle yâd edilmeye değer yıllar olacaktır. Bu noktada vakt-i zamanında evlatlarını bize emanet eden şimdi ise onların mezuniyetiyle iftihar ederek mutluluk gözyaşları döken kıymetli velilerimizi can-u gönülden tebrik ediyorum. Biliyorum ki siz anne ve babaların duası en az bizim verdiğimiz eğitim kadar kıymetlidir. Sizlerin hayır dualarının vesilesiyle inşallah gençlerimiz bu vatana maddi-manevî en üstün hizmetlerle hizmet edeceklerdir. Mezuniyet coşkusunu ve heyecanını gözlerinizden okuyabiliyorum. Adıyaman Üniversitesi 2017-2018 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreninin siz sevgili öğrencilerimize, kıymetli velilerimize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Umarım sizler de Adıyaman Üniversitesinin kimliğini gittiğiniz yerlerde layıkıyla temsil eder ve bu kimliğin olgunlaşması yolunda haklı bir gururun paydaşları olursunuz. Siz değerli gençleri ve elleri öpülesi velilerimizi tekrar tebrik ediyorum. Allah yâr ve yardımcınız olsun. Allah’a emanet olunuz." şeklinde konuştu.

Başkanı KUTLU: "Öğrencilerimizi Adıyaman’ın Fahri Elçisi İlan Ediyorum"

Protokol konuşmasında mezun öğrencileri Adıyaman’ın gönüllü birer fahri elçisi olarak gördüğünü belirten Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev KUTLU ise "İyi ki Adıyaman’a gelmişsiniz, iyi ki misafirimiz olmuşsunuz. Sizler bizlere ailelerinizin emanetisiniz. Bugün emanetleri sahiplerine teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Gönül ister ki gitmeyesiniz. Ben sizlere çok güzel bir gelecek diliyorum." dedi.

Vali KALKANCI: "Adıyaman Üniversitesi Türkiye’nin en Huzurlu Üniversitesidir"

Vali Nurullah Naci KALKANCI ise konuşmasında Adıyaman Üniversitesinin Türkiye’deki en huzurlu Üniversiteler arasında ilk sırada yer aldığını belirterek "Bizleri 40 yıl geriye götürdünüz. Ben de 1984 yılında üniversiteden mezun olduğumda bu heyecanı yaşamıştım. Şunu belirtmek isterim ki hepiniz çok şanslısınız. Çünkü Türkiye’nin en huzurlu üniversitesinde eğitim gördünüz. Eğitim alırken hiç rahatsız olmadığınız bir ortamda eğitim gördünüz. Ailelerinizin gözü arkada kalmadı. Sizlere bu ortamı sağlayan Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Sizleri inşallah 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşma noktasında elinden gelen gayreti gösteren bir nesil olarak görmek istiyoruz. Her şey gönlünüzce olsun." dedi.

Dereceye Giren Öğrenciler Ödül Aldı

Protokol Konuşmalarının ardından yedi dönemlik notlara göre dereceye giren öğrenciler için ödül törenine geçildi. Üniversitemiz Mezuniyet Kütüğüne isim plakası, yedi dönemlik notlara göre Üniversitemiz 1.si olan Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Arapça Öğretmenliği öğrencisi Fatma Betül EKİNCİ ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ tarafından birlikte çakıldı. EKİNCİ'ye Vali Nurullah Naci KALKANCI ve Üniversitemiz Rektörü tarafından başarılarından dolayı plaket ve hediye verildi. Üniversitemiz 2.si olan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Medine DAĞ'a Garnizon Komutanı Davut KULALAR, Üniversitemiz 3.sü olan Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Özlem YÜCEKAYA'ya ise Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev KUTLU, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ ile birlikte plaket ve hediyelerini verdiler.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan GÜRBÜZ, Fakülte 1.si olan Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Arapça Öğretmenliği programı öğrencisi Fatma Betül EKİNCİ ile birlikte Fakülte Mezuniyet Kütüğüne isim plakasını çakarak aynı program öğrencilerinden Fakülte 1.si olan Fatma Betül EKİNCİ, Fakültesi 2.si olan Neslihan ALPMAN ve Fakülte 3.sü olan Yasemin EKER'e plaket ve hediyelerini verdi.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Halil TUĞLUK, Fakülte 1.si olan Tarih Bölümü öğrencisi Medine DAĞ ile birlikte Fakülte Mezuniyet Kütüğüne isim plakasını çakarak Fakülte 1.si olan Medine DAĞ, Fakültesi 2.si olan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Özlem YÜCEKAYA ve Fakülte 3.sü olan aynı bölüm öğrencisi Gülistan EDE'ye plaket ve hediyelerini verdi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyit TEMİR, Fakülte 1.si olan Sosyal Hizmet Bölümü öğrencisi Emine KETEN ile birlikte Fakülte Mezuniyet Kütüğüne isim plakasını çakarak aynı bölüm öğrencilerinden Fakülte 1.si olan Emine KETEN, Fakültesi 2.si olan Selma ÇAMKESEN ile Emine İLETMİŞ ve Fakülte 3.sü olan Atilla GENÇ'e plaket ve hediyelerini verdi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refet KARADAĞ, Fakülte 1.si olan Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencisi Özkan CANBAY ile birlikte Fakülte Mezuniyet Kütüğüne isim plakasını çakarak Fakülte 1.si olan Özkan CANBAY, Fakültesi 2.si olan Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencisi Fatma ZENGİN ve Fakülte 3.sü olan aynı bölüm öğrencisi Hüseyin TEKİN'e plaket ve hediyelerini verdi.

Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Barış TOPTAŞ, Konservatuvar 1.si olan Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Koro programı öğrencisi Gülşah KENDİRCİ ile birlikte Konservatuvar Mezuniyet Kütüğüne isim plakasını çakarak aynı program öğrencilerinden Konservatuvar 1.si olan Gülşah KENDİRCİ, Konservatuvar 2.si olan Abuzer Deniz BOYRAZ ve Konservatuvar 3.sü olan Zekeriya ATEŞ'e plaket ve hediyelerini verdi.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Fatih MURATHAN, Yüksekokul 1.si olan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü öğrencisi Aykut ŞAHİN ile birlikte Yüksekokul Mezuniyet Kütüğüne isim plakasını çakarak aynı bölüm öğrencilerinden Yüksekokul 1.si olan Aykut ŞAHİN, Yüksekokul 2.si olan Melike DOĞAN ve Yüksekokul 3.sü olan Eren BOZYILAN'a plaket ve hediyelerini verdi.

Sağlık Yüksekokulu Müdürü olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali AYDIN'ın vekâletiyle Dr. Öğr. Üyesi Yasemin ALTINBAŞ, Yüksekokul 1.si olan Ebelik bölümü öğrencisi Merve Ayşe BOZKURT ile birlikte Yüksekokul Mezuniyet Kütüğüne isim plakasını çakarak aynı bölüm öğrencilerinden Yüksekokul 1.si olan Merve Ayşe BOZKURT, Yüksekokul 2.si olan Neslihan Nazire KAHRAMAN ve Yüksekokul 3.sü olan Elif Can GÖĞEBAKAN'a plaket ve hediyelerini verdi.

Ödül töreninin ardından bölümler bazında mezun adaylarına Bölüm öğretim elemanları tarafından temsili mezuniyet belgelerinin verilmesi ve toplu hatıra fotoğrafı çekilmesine geçildi.

Tören, belge dağıtımının ardından tüm mezun adaylarının hep bir ağızdan geri sayarak kep atmalarıyla son buldu.


Görünütülenme Sayısı: 1021