Teknolojinin Kalbi Üniversitemizde Attı

19.4.2018

Üniversitemiz Genç Kariyerler Topluluğu ve Teknoloji Transfer Ofisi (ADYÜ TTO) tarafından organize edilen 2. ADYÜ İnovatif Proje Pazarı 58 projenin katılımıyla gerçekleştirildi.

ADYÜ TTO tarafından Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğini (KÜSİ) güçlendirmek, üniversitede ortaya çıkan buluşların sanayiye uygulanması ve ticarileştirilmesini sağlamak ve üniversite öğrencilerinin bilimsel çalışmalara teşvik edilmesi amacı gerçekleştirilen ve TÜBİTAK 1503 Proje Pazarları Destekleme Programınca desteklenen etkinlik renkli görüntülere sahne oldu.

Gerek Üniversitemiz bünyesinden gerekse de komşu illerden gelen öğrencilerin bilimsel ve teknolojik projeleriyle katıldığı programda ödüllü proje yarışması yapıldı.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Fuaye Alanında gerçekleştirilen açılışta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan SOLMAZ, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refet KARADAĞ, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat AYDIN, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamdi GÜNDOĞAR, Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tanju TEKER, Besni Meslek Yüksekokulu Müdürü Doktor. Öğretim Üyesi Hüseyin ALKIŞ, Gölbaşı Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nazif ÇETİN, ADYÜ TTO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Osman AYAŞ, İş-Kur Müdürü Mehmet Emin YÜCEKAYA, Üniversitemiz akademik ve idari çalışanları, Üniversitemiz öğrenciler, çeşitli okullardan gelen öğretmen ve öğrenciler ile Adıyamanlı iş adamları hazır bulundu.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Osman AYAŞ, 87 proje başvurusu aldıklarını ve bunların içerisinden 58 projeyi proje pazarına dahil etmeye uygun bulduklarını söyledi. Dr. Öğr. Üyesi AYAŞ; "İnşallah bugünkü çalışmalar bizlere hem gelecek için yeni fikirler verecek hem de ilimize katkı sağlayacaktır. Katılımcılara teşekkür ediyorum." dedi.

Prof. Dr. GÖNÜLLÜ: "Günün Gereklerine Ve Geleceğin İhtiyaçlarına Göre Çalışmalıyız"

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ ise açılışta yaptığı konuşmada; "Bugün Üniversitemiz tarafından ikincisi tertip edilen İnovatif Proje Pazarı etkinliğini idrak ediyoruz. Bunlar büyük adımlardır aslında. Büyük emekler saklıdır bu çalışmaların içerisinde. Emeği geçenlere, başta Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan SOLMAZ, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refet KARADAĞ ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Osman AYAŞ’a teşekkür ediyorum. Şu an bir eğitim müessesesinin içerisinde bulunuyoruz. Şunu belirtmek isterim ki Allah birçok şeyi rastlantı olarak bizlere göstermez. Her şeyde bir çaba, bir emek vardır. Gelecek çağların bizim çağlarımız olduğu 80’li yıllardan bu yana söylenir. Ben hızlı bir değişim ve dönüşüm görüyorum. 2006’da kurulan Üniversitemiz çok şükür eksiksiz denebilecek bir düzeye ulaşmıştır. Hükümetimizin destekleriyle birçok iş yaptık. Hem akademik hem idari personel hem de öğrencilerimiz için ofis, derslik, laboratuvar ve atölyeler yaptık. Kurulduğumuzdan beri bir dönüşüm söz konusu. Hızla bilim dünyasındaki yerimizi aldığımızı düşünüyorum. Eğitim çok önemli. Hakkıyla günün gereklerine ve geleceğin ihtiyaçlarına göre çalışırsak inanıyorum ki refah seviyesi yüksek, bilim ve teknolojide hak ettiği yere gelmiş bir toplum oluruz. Her toplum aynıdır aslında, farkı oluşturan çalışmaktır. Uyumlu olan toplumlar iyi yerlere gelir. Biz ülke olarak çok iyi noktadayız. Marifet bizde, vicdan bizde ancak bizler çalışmayı zaman zaman ihmal ettik. Bu sebeple eğitimcilere büyük görev düşüyor. Eğitimcilerin boş vermiş bir toplum oluşturulmasına müsaade etmemesi gerekiyor. Bu şekilde hem sağlıklı faaliyetlerde bulunacağız hem de destekçilerimiz ve gönüldaşlarımız  artacaktır. Ben geleceğin umduğumuzdan daha iyi olmasını, etkinliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Birbirinden önemli projelere imza atan Mühendislik Fakültesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve farklı üniversitelerden gelen öğrencilerinin çalışmaları büyük beğeni toplarken, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. GÖNÜLLÜ ve beraberindeki heyet projeleri tek tek inceleyip proje sahiplerinden bilgi alarak projeler için puanlama yaptılar.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Gün boyunca devam eden etkinlik misafirlerin puanlamasına sahne olurken etkinliği ayrıca orta öğretim öğrencileri de ziyaret ettiler.

Puanlama sonucu İnovatif Proje Pazarı proje yarışmasında Rektör Özel ödülünü 'Pnomatik İnsan Kolu' projesiyle Oğuzhan BOZ, Selim ARSLAN ve Uğur Ümmet TOPÇU, İnovasyon Proje Ödülünü 'Bluetooth Kontrollü Robotik Kol' projesiyle Mustafa Yusuf ZENBİLCİ, Ar-Ge Proje Ödülünü 'Sesle Yönlendirilen Elektrikli Sandalye' projesiyle Ecem YILDIRIM ve Turab SELÇUK, Girişimcilik ödülünü 'Uyku Avcısı' projesiyle Abdulkadir ÇELEBİ, Mansiyon ödüllerini ise 'Sıcaklık Farkından Elektrik Üretici' projesiyle Hamza Can UÇAN, 'Kablosuz Şarj Sistemi' projesi ile İbrahim Uğur ÇİL, 'Oto Serinleyen Güneşlik' projesiyle Muhammet Emre KURT ve Ali KARA, 'Çok Amaçlı Taş Fırın' projesiyle Sedat ÖKSÜZ, Muhammet Furkan SAYGI, 'Üç Eksen Mini Çizici' projesiyle Berrin CANBOLAT, Yusuf AKAY ve Bedran GİDİCİ, 'Kent Parklarının Dijital Veri Tabanlarının Oluşturulması' projesiyle Erdi EKREN, Yunus ŞAHİN ve Kıvanç YÜKSEL, 'Ballı Kabak Çekirdeği Ezmesi' projesiyle Esra KAYA ve Tuğba ÖZTÜRK, 'Musluk Alarmı' projesiyle de Meltem AYDIZ ve Fatma Zehra KONUŞ elde etti.

Dereceye giren öğrenciler ödüllerini Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan SOLMAZ, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refet KARADAĞ, Besni Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin ALKIŞ, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Salim ÇERÇİ ve Başkan Yardımcısı. Doç. Dr. Deniz SUNAR ÇERÇİ’nin elinden aldı.


Görünütülenme Sayısı: 761