Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ'nün Dünya Çevre Günü Kutlama Mesajı

4.6.2014

1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde toplanan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında, her yıl 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olarak değerlendirilmesi kararlaştırılmıştı. O tarihten beri ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kutlanılmaktadır.

Çevre sorunlarının kaynağı temelde insandır. İnsanın doğaya yapmış olduğu olumsuzluklardır, ölçüsüzlüklerdir. İnsan bildiğimiz üzere düşünebilen bir varlıktır. Bu düşünsel yapısı ile en imrenilen ve saygı duyulan insan olacağı gibi yapacağı olumsuzluktaki seviyelere göre istenilmeyen ve saygı uyandırmayan insan portreleri de ortaya koyabilir. Bugünü kurtarma adına saygı duyulur davranış ve hareketler ortaya koymak da yetmemekte, gelecek kuşaklarda da o saygı duygusunu uyandırmak için hal ve davranış sergilemek gerekmektedir. Yaşadığımız her anda gelecek kuşaklarımızın karşılaşabilecekleri olumsuz durumlara yapacağımız duygudaşlık her zaman bizlere yol gösterici olacaktır.

Bu düşüncelerle, tüm insanlığın Dünya Çevre Gününü kutluyor; insanlarımızın temiz bir çevrede sağlık ve huzur içinde yaşamasını diliyorum.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ
Rektör

Görünütülenme Sayısı: 1527