Rektörümüz Prof. Dr Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’nün Ahilik Haftası Mesajı

23.9.2013

Rektörümüz Prof. Dr Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’nün Ahilik Haftası Mesajı

Ahlak ve sanatın uyumlu bileşimi olarak tarif edilen, temelleri İslami, insani ve evrensel değerler olan Ahilik kurumu; herkesi birbirine yaklaştıran, kaynaştıran ve dayanışma kurulmasını sağlayan, kâmil insan, cömert olma, harama bakmama ve yalan söylememe gibi yüksek ahlâk ilkeleriyle de yaşatılması ve gelecek nesillere gururla aktarılması gereken bir kültür hazinemizdir. 

Çalışmayı, emek ve sermaye barışını, çevreyi temiz tutmayı, kaliteli mal üretmeyi, gençleri eğitmeyi, üretici-tüketici, devlet-millet toplumun tüm fertlerinin barışık olduğu bu sistem, Anadolu’da sosyo-ekonomik düzenin kurulmasında önemli roller üstlenmiştir.

 Doğruluk, eminlik, cömertlik, tevazu, arkadaşını doğru yola sevk etme, affedici olma, ferasetli olma ve bencil olmama gibi özellikler Ahilik teşkilat mensuplarında genel olarak bulunması gereken hususlardır.

Sağlam bir iş ahlakının geçerli olduğu bir sistem ekonomik kalkınma için ön şarttır. İş ahlakı konusunda çalışmalar yapılırken, Ahilik teşkilatında yüzyıllarca geçerli olmuş iş ahlakının değerlendirmeye alınmasında yarar vardır.

Bu düşüncelerle; ilimiz esnaf ve meslek icra ve eğitim kuruluşları ile tüm halkımızın Ahilik Haftası’nı kutlar, birlik, beraberlik ve Ahiliğe esas olan kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesi dileklerimle, sevgi ve saygılar sunarım. 

 

Görünütülenme Sayısı: 826