Prof. Dr. DEMİR: "Türkiye Su Zengini Bir Ülke Değildir"

23.11.2017

Üniversitemiz Çevre Topluluğunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Eski Genel Müdürlerinden Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet DEMİR tarafından "İstanbul Örneğinde Şehirlerde Su ve Atıksu Yönetimi" konulu konferans düzenlendi.

Konferans öncesinde Prof. Dr. Ahmet DEMİR, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’yü makamında ziyaret etti. Üniversitemiz Çevre Topluluğu Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih TUFANER'in de hazır bulunduğu ziyarette Prof. Dr. DEMİR üniversitemiz onur defterini imzaladı.

Vehbi Koç Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyit TEMİR, Prof. Dr. Ali AYDIN, Adıyaman Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Albulkadir KANDEMİR, DSİ 203. Şube (Adıyaman) Müdürü Mehmet Emin ERTÜRK, Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kâmil VARINCA, Çevre Topluluğu Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Fatih TUFANER, Çevre Mühendisliği Bölümü ve Üniversitemiz akademik ve idari çalışanları ile öğrenciler katıldı.

Konferansa başlamadan önce Üniversitemiz ile ilgili görüşlerini dile getiren Prof. Dr. DEMİR, bu kadar kısa bir sürede bu kadar hızlı ve kaliteli gelişen bir üniversiteyi hayatı boyunca görmediğini belirterek Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. GÖNÜLLÜ’ye teşekkürlerini sundu.

"Suyun Kıymetini Bilmeliyiz"

Konuşmasında dünyanın dörtte üçünün su ile kaplı olduğunu ancak insanoğlunun bu suyun on binde birini kullanabildiğini belirten Prof. Dr. DEMİR, dünyada 1,4 milyar insanın sudan yoksun olduğunu, 2,3 milyar insanın sağlıklı suya erişemediğini, 2,4 milyar insanın atıksu hizmetinden yoksun olduğunu belirterek, gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen su miktarının gelişmiş ülkelerde yüzde 50 oranında gelişmemiş ülkelerde ise yüzde 80 oranında düştüğünün altını çizdi.

"Dünya Kuraklıkla Karşı Karşıya"

Dünya genelinde bir kuraklığın baş gösterdiğini belirten ve Kenya’yı örnek gösteren Prof. Dr. DEMİR, insanların burada suya ulaşabilmek için günde 15 ilâ 30 km arasında yürümek zorunda olduklarını belirtti. Prof. Dr. DEMİR; "Dünyada maalesef ciddi bir kuraklık tehdidi var. Tarım, sanayi ve enerji alanlarında kullanılan su çok fazla. Bu nedenle kişi başına düşen su miktarını arttırmamız ve suyun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Türkiye de kişi başına düşen su miktarına bakıldığında 'su zengini' bir ülke değildir. Her geçen zaman nüfus arttıkça eğer su kaynakları geliştirilmez ve artırılmazsa kişi başına düşen su miktarı azalacağından 'su fakiri' bir ülke konumuna düşüp su sıkıntılarıyla baş başa kalma riskimiz vardır." dedi.

"Suyun Islahı Çok Önemli"

Özellikle metropol illerde suyun evsel ve endüstriyel kullanımından kaynaklanan atıksuyun arıtılması gerektiğini belirten Prof. Dr. DEMİR; "Atıksu arıtma  tesislerinin üzerine düşen hassasiyeti yerine getirmesi gerekiyor. Örneğin 100 bin metreküp günlük kapasiteli bir atıksu arıtma tesisinin bir gün çalışmaması durumunda 4 ton çöp, 8 ton kum, 35 ton da azot fosfor bileşenleri birikiyor. Bu korkunç bir rakam. Bu sadece bir günlük verilerdir." dedi.

Konuşmasına İstanbul örneği ile devam eden Prof. Dr. DEMİR, İstanbul’a şebeke suyu sağlayan barajlardaki suyun toplamda 188 milyon 290 bin metreküp olduğunu belirtti. İstanbul’un günlük su ihtiyacının ise 3 milyon metreküp sınırına dayandığının altını çizen Prof. Dr. DEMİR; "Bu suyu karşılamak için İstanbul’daki su artırma tesislerinin harcadığı elektrik İstanbul’un geneli için kullanılan elektrik enerjisinin yüzde 2-5’ine tekabül ediyor. İstanbul'un bir günlük su ihtiyacını tankere koysak ve bu tankerleri art arda sıralasak İstanbul-Adıyaman mesafesinden daha fazla yol alır. Bu, bir günlük ihtiyaç, ertesi gün yine aynı suya ihtiyaç var. Bu işlerin zorluğunu varın siz hesap edin. Mutlaka suyun kıymetini bilmeliyiz." şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, İSKİ Eski Genel Müdürlerinden Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet DEMİR’e adına dikilmiş bir fidanın sertifikasını ve Adıyaman'ın tarihi ve turistik varlıklarından biri olan Cendere Köprüsünün maketini hediye etti.


Görünütülenme Sayısı: 791