Kurban Bayramı Mesajı

31.8.2017

Bayramlar; toplumsal birliği sağlayan, değerlerin hatırlandığı, güzelliklerin ve iyiliklerin yoğun olarak yaşandığı, insanlar arasında karşılıklı dostluk ve kardeşlik duygularının ve hislerinin güçlendiği, sevgi ve saygının geliştiği çok özel günlerdir.

Bugün, Hicri 1438 yılının Kurban Bayramına erişmenin buruk mutluluğunu yaşıyoruz. Mutluyuz, çünkü kendi memleketimizde, bayrağımız altında özgürce bayram yapabiliyoruz; buruğuz, çünkü dindaşlarımızdan kendi memleketlerinde bayrakları altında özgürce bayram yapamayan kardeşlerimiz var.

Başta Arakan, Filistin, Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Keşmir, Yemen, Somali, Libya, Mısır ve Afganistan olmak üzere batı ülkeleri dahil daha birçok yerdeki özellikle Müslümanlara yönelik sistematik zülum ve katliamları şiddetle kınıyoruz. Bu bağlamda tüm dünya sathı ve özellikle İslam coğrafyasını saran acı ve gözyaşının dinmesi, akan kanın durması, şiddetin sona ermesi ve barışın tesisi için yapılan tüm hakiki çalışmaları içtenlikle destekliyoruz. Her zaman olduğu gibi Bayramlar gibi özel günlerde de kardeşlerimize bizim adımıza yardım ulaştıran tüm sivil toplum kuruluşları, hayır kuruluşları ve hayırseverleri kutluyoruz.

Misafir mültecilere kucak açan ilimiz Adıyaman gibi biz de Adıyaman Üniversitesi olarak mülteci ve yabancı uyruklu öğrencilere yükseköğretim imkânı sunuyoruz. Tüm öğrencilerimize kendi evlerindeki huzuru yaşatmanın gayreti içerisinde çalışıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta öğrencilerimiz, ADYÜ mensupları ve aileleri ile Adıyaman halkı olmak üzere Türk halkının ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramını tebrik ediyor, İslam coğrafyasının hak ettiği barış ve huzur ortamına kavuşmasına vesile olmasını temenni ediyorum.

Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ
Adıyaman Üniversitesi Rektörü


Görünütülenme Sayısı: 756