Gökyüzü Gözlem Şenliği

23.10.2015

Gökyüzü Gözlem Şenliği

Üniversitemiz Merkezi Araştırma Laboratuvarı Araştırma Merkezi Gözlemevi’nde “Gökyüzü Gözlem Şenliği” düzenlendi.

Şenliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan SOLMAZ, Prof. Dr. Ali AYDIN, akademik ve idari personel, Adıyamanlı vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Şenliğe katılan protokol üyeleri ve vatandaşlar ADYU 60 teleskopundan ayı izledi. Ardından Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eda SONBAŞ bir sunum yaparak Araştırma Merkezi Gözlemevi, ADYU 60 teleskopu, gökyüzünden alınan görüntüler ve yapılan araştırmalar hakkında bilgi verdi. Her ay düzenlenecek şenliğe çocuklar da ilgi gösterdi.

Şenlik sonrasında basın mensuplarına bir değerlendirme de bulunan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ Araştırma Merkezi Gözlemevi hakkında ve faaliyetleri hakkında bilgi vererek yıldızların artık bir başka Adıyaman’dan, Adıyaman Üniversitesi’nden görüneceğini söyledi. Önümüzdeki günlerde yapılan araştırmaların sonuçlarının ve yazılan makalelerin yayınlanacağını ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. GÖNÜLLÜ şöyle konuştu; “Bugün tertip ettiğimiz bir takım gözlemler için buradayız. Halka açık bir gözlem günüydü. Ayla ilgili ay yüzeyi ile ilgili gözlemlerimizi yapabildik. Bizim gözlem yaptığımız teleskopumuz ADYU 60 olarak kodlu, dünyanın her tarafında tanınıyor. 60 cm çapında bir teleskop. Olabildiğince büyük tabi çok büyük teleskoplar var dünyada. Uzay üzerinde var, uzay üzerine koyulmuş uzaydan gözlem yapan teleskoplar var. Kâinatın, evrenin tanınması insanoğlunun eskiden beri önemsediği bir husus, merak ettiği bir husustur. İnsanoğlu ta milyonlarca yıldan gelen ışıkları görebiliyor oradaki cisimler bu vesile ile algılayabiliyor. Biz de Adıyaman Üniversitesi olarak Adıyaman Üniversitesi için küçük Adıyaman içinde büyük bir adım atmış oluyoruz. Bu gayretli arkadaşlarımızla beraber. Yıldızlar Adıyaman’dan bundan sonra daha bir başka görülmüş olacak. Burada halkımızı da öğrencilerimizi de buraya davet edeceğiz. Bugünde davet etmiştik. Kısmen geldiler. Daha farklı keşiflerde yapacağız. Bunlar devam edecek. Bu çalışmalar devam edecek. Bu bir başlangıç, Üniversitemiz için küçük Adıyaman’ımız içinde büyük oldu. Büyük bir çalışma diye ifade edebiliriz. Yıldızları en güzel şekilde Adıyaman'ımızdan göstermeye gayret edeceğiz. Tabi burada hocamızın söyleyeceği bir takım ekipmanlarla, yani şöyle ifade edeyim farklı frekanslarla, farklı imkânların vereceği farklı görüntüler elde ederek bu görüntüleri diğer yerlerde mutlaka elde ediliyordur ama bizde görmüş olacağız. Adıyaman’ın kendisi güzel yani Adıyaman’ın toprağı üzerindeyken teleskopsuz yıldızları seyretmek daha güzel olur ama buradan baktıktan sonra çıplak gözle baktığın zaman bir başka görünüyor.”

Görünütülenme Sayısı: 1925