Üniversitemiz Bu Yıl Da Tercih Edildi

10.8.2017

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sonuçlarının açıklanmasının ardından Üniversitemizi kazanan öğrenciler de belli oldu.

Sonuçlara göre 3 bin 842 öğrenci Üniversitemizi kazanırken,  lisans düzeyinde tercih edilme oranı yüzde 90 oldu.

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre 1 Milyon 946 bin 880 kişi tercih yapma hakkına sahip iken bunlardan 994 bin 766'sı bu hakkını kullandı. Üniversitemizin lisans düzeyinde doluluk oranı  ortalaması yüzde 90 olurken yine lisans düzeyinde eğitim veren pek çok fakülte yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. 

PEK ÇOK ALANDA YÜZDE 100 DOLULUK ORANINA ULAŞILDI

Buna göre lisans düzeyinde eğitim veren Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinde bütün kontenjanlar doldu. Bunların yanı sıra Sağlık Yüksekokulu ve özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu(BESYO), Güzel Sanatlar Fakültesi ve Devlet Konservatuvarında da kontenjanların hepsi doldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, "Üniversitemizin akademik, sosyal, kültürel ve idari alt yapısını her geçen gün güçlendiriyoruz. Henüz genç bir üniversite olmamıza rağmen, iyi durumdayız. Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğrencilerimizin yoğun teveccühü ile karşılaştık. Pek çok alanda yüzde 100  doluluk oranına ulaşılması bizleri memnun etti. Eğitim kalitemizi arttırarak topluma ve milletimize faydalı bireyler yetiştirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"BARINMA KONUSUNDA SIKINTI OLMAYACAK"

Ailelere de seslenen Rektör Prof. Dr. GÖNÜLLÜ, "Öğrencilerimiz bizim evlatlarımızdır. Onların rahat, huzurlu ve güvenli bir ortamda eğitim hayatlarını sürdürebilmeleri için Üniversitemizin tüm imkanlarını seferber edeceğiz" dedi. Öğrencileri ve aileleri barınma konusunda uyarı ve tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. GÖNÜLLÜ, "Adıyaman'da devletimizin yurtları ve imkanları Üniversitemizin barınma ihtiyacını karşılıyor. Öğrencilerimiz, başka yerlere ihtiyaç duymadan devletimizin bu imkanlarından yararlanabilir. Barınma konusunda derdi olan öğrencilerimizin bir arayış içerisine girmelerine gerek yok" dedi.

"YENİ ÖĞRENCİLERİMİZ ŞEHRİN EKONOMİSİNE VE KÜLTÜRÜNE KATKI SUNACAK"

Üniversitemize bu yıl 4 bine yakın yeni öğrenci kazandığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ, "Üniversitemizi yalnızca Adıyamanlılar tercih etmiyor. Türkiye'nin dört bir yanından öğrenciler okumak için Adıyaman'a geliyor. Bizler de yıl içerisinde gerçekleştirilen çeşitli fuar ve benzeri etkinlikler ile hem Adıyaman'ı hem de Üniversitemizi tanıtıyoruz. Yeni öğrencilerimiz hem şehrimizin ekonomisine hem de kültürüne büyük katkı sunacak" ifadelerini kullandı.


Görünütülenme Sayısı: 1882